Vitomir Mihajlović: Teško je Romima objasniti da nije bogatstvo imati 10 dece koja gladuju!
Foto: Filip Plavčić

ESPRESO intervju

Vitomir Mihajlović: Teško je Romima objasniti da nije bogatstvo imati 10 dece koja gladuju!

O položaju Roma u Srbiji, o tome koliko je Vlada uradila po pitanju njihovog položaja i kako se menjaju predrasude o ovoj nacionalnoj grupi za Espreso je govorio Vitomir Mihajlović, predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine
Objavljeno: 19:32h

Kad sam završio fakultet, ni ja više nikad nisam osetio diskriminaciju. Kad sam predavao na fakultetu, i kad sam počeo da se bavim politikom, nisam osećao nikakvu diskriminaciju baš zato što sam obrazovan.

Ono što je najbitnije je da deo odgovornosti ne snosi samo država i organi, već i sama romska nacionalna zajednica. Roditelj ne može sebi da dozvoli da živi od socijalne pomoci, da pije pivo dok deca provode dane na pijaci.

*Koliko je vama teško da se izborite upravo sa tim problemima?

- Vrlo je teško, ali nekako uspevamo da uz pomoć države utičemo i obučimo, ali i podignemo svest samih roditelja. Potrebno je podići im svest o značaju obrazovanja, da svoju decu treba da uključe u obrazovni sistem, da ne postoji rana udaja, ženidba, i da postoji kontrola porodice pre svega.

- Neophodno je probuditi im svest o tome da nije sreća samo u tome da imaju puno dece koje ne mogu da prehrane, nego da se to svede na određenu meru.

- Tako ćemo rešiti problem tog generacijskog siromaštva, i obrazovati ih umesto da ih prepuštamo ulici.

foto: Ilustracija/Marina Lopičić

Susrećemo se sa određenim barijerama kad je u pitanju sprovođenje javne politike kad su u pitanju Romi. Mi smo inače jedna od većih manjinskih zajednica, ima nas negde od 600 do 800 hiljada pripadnika romske nacionalne zajednice u Srbiji, a ne 150.000 koliko je prikazano zvanično.

Migracije su česte, pa je zato ta brojka promenljiva.

Kada govorimo o javnim politikama, mi smo uvek bili obmanuti.

Obećavaju se da će se rešiti problemi romske nacionalne zajednice. Dok traju izbori oni nas smatraju kao statistički broj: Koliko će Roma izaći na izbore i dati glas određenoj partiji? Posle završetka izbora više se ne sete Roma.. Meni je dosta tih godina neostavarenih obećanja. Svesni smo teškog stanja u zemlji, ali je i položaj Roma bitan. Korak po korak ova država i ova vlada neke probleme moraju rešiti.

Politička volja sada postoji prema romskoj nacionalnoj zajednici, to se vidi pre svega u uključivanju i izradi novog statičkog dokumenta za Rome, u koji je uključen veliki broj stručnih Roma.

To je nova strategija za socijalno uključivanje Roma i Romkinja od 2016. do 2025. godine.

Između ostalog, ispred Vlade republike Srbije stvoren je Ekspertski tim Roma, u kome ima stručnjaka iz određenih oblasti koji nisu Romi.

Na čelu međuresorne grupe koja je vodila ceo posao oko izrade Statičkog dokumenta izabran je po prvi put Rom.

foto: Fonet

Mislim da je taj dokument uspešno završen i on ide na usvajanje u Vladi republike Srbije, Takođe, imamo akcioni plan koji će naredne tri godine sprovoditi sve one mere kojima smo se mi obavezali u Poglavlju 23 prema romskoj nacionalnoj zajednici. Decidirano je rečeno, da dok se ne reši problem romske nacionalne zajednice i ne vidi napredak u položaju Roma biće jedno od prepreka Srbije u Evropsku uniju. Od ove Vlade očekujem da ćemo imati konstruktivna rešenja koja se tiču romske nacionalne zajednice, a prioritet je zapošljavanje Roma.

Od celokupne populacije romske nacionalne zajednice čak 95 odsto nema stalno zapošljenje, a mnogo je porodica koji koriste socijalnu pomoć. Zato je njihovo zapošljavanje u javnom sektoru prioritet.

*Kako pitanje Roma može da utiče na evrointegracije?

Ako se ne ispuni sve ono što smo se dogovorili sa Evropskom komisijom to bi bilo nešto što bi sprečilo ulazak Srbije u Evropsku uniju, tačnije proces bi mogao duže da traje. Iz Evropske komisije su, poučeni iskustvima drugih zemalja, kao što su Bugarska, Rumunija, Mađarska i Hrvatska-

Tamo se nije mnogo radilo oko integarcije Roma i nisu postignuti rezultati. Tek u sedmoj godini su njihova pitanja rešena, jednostavno su pustili ove zemlje da udu u EU, a pitanje Roma tamo je ostalo nerešeno, što je proizvelo mnoge probleme.

Da se to ne bi desilo sa Srbijom, oni očekuju da Srbija izvrši svoju obavezu da unapredi položaj Roma u našoj zemlji. Dve obaveze kojima se Srbija obavezala prema Evropskoj komisiji su da se smanji siromaštvo i diskriminacija - zaključuje naš sagovornik.

(S.Trajković)

counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.