TRAGOM KOJOTA: Kako je mitraljez SRPSKE ZASTAVE završio u Siriji? (VIDEO)
Foto: Facebook/Life Salam

unosan biznis

TRAGOM KOJOTA: Kako je mitraljez SRPSKE ZASTAVE završio u Siriji? (VIDEO)

Tovar teških mitraljeza prešao je put iz srpske državne fabrike u Kragujevcu, preko bugarskog trgovca oružjem i kampa za obuku u Saudijskoj Arabiji, do sirijskih pobunjenika
Objavljeno: 12:18h

Zastava je 2015. zabeležila promet od 36 miliona evra, 10 miliona više nego prethodne godine.

Nagli skok trgovine naoružanjem dobro je došao i balkanskim trgovcima oružjem, kao što je BIEM.

U Krušiku su za BIRN i OCCRP rekli da su firme dvojice najpoznatijih trgovaca oružjem u Srbiji, Slobodana Tešića i Petra Crnogorca, takođe bile posrednici u poslovima sa Saudijskom Arabijom tokom 2016.

UN podaci o trgovini otkrivaju da je Srbija nastavila da izvozi oružje u Saudijsku Arabiju tokom 2016. godine, zabeleživši, prema najnovijim dostupnim podacima, prodaju od 36 miliona evra [40 miliona dolara] u prvih devet meseci.

Salam je otišao iz Alepa – bez svog mitraljeza montiranog na pikap – pre nego što su ga zauzele državne snage i sada se ponovo pridružio Slobodnoj sirijskoj vojsci.

foto: Reuters

Kaže da je njegov Kojot sada kod Moutasem brigade, jedne od brigada Slobodne sirijske vojske, koja se, kao deo turske operacije Štit Eufrata, bori protiv ISIS - a i kurdskih trupa koje podržava SAD.

Salam sanja dan kada će moći da spusti svoju pušku – staru, prostiju koju kaže da ponovo koristi od kada je napustio Alepo.

- Dokle ćemo se boriti? Naša deca se ne obrazuju već šest godina, dokle ćemo nastaviti s ovim? To je moja poruka koju želim da pošaljem - rekao je.

MANDŽUKOV: Tajkun koji trguje oružjem

Uprkos reputaciji trgovca oružjem, malo se zna o poslovima Petra Mandžukova u ovoj oblasti. Mandžukov i njegova firma BIEM se spominju u američkim diplomatskim prepiskama objavljenim na Vikiliksu 2010. godine.

Prema ovim dokumentima, Stejt department je tokom izdavanja dozvola za izvoz oružja iz SAD u Gruziju 2009. godine proveravao BIEM, koji je bio angažovan kao posrednik u izvozu.

U poruci poslatoj u julu 2009. godine ambasadama SAD-a u Sofiji i Tbilisiju, BIEM se opisuje kao firma povezana sa „organizovanim kriminalom i sivom zonom trgovine oružjem“.

Postavilo se i pitanje zašto je ova kompanija primila proviziju kad nije navedena na dozvoli za izvoz, niti je registrovana kao posrednik u SAD-u „kako je propisano Uredbom o međunarodnoj trgovini oružjem (ITAR)“.

Druga Mandžukovljeva firma - Mašinoeksport - se navodi u istrazi o oružju za masovno uništenje u Iraku koju je sprovodila CIA. U izveštaju Čarlsa Dalfera, savetnika direktora CIA koji je vodio istragu, piše da je firma učestvovala u iračkom programu “Nafta za hranu”, pomažući da se tokom devedesetih deo novca režima Sada Huseina prosledi bugarskoj Socijalističkoj partiji.

foto: Reuters

Nakon objavljivanja Dalferovog izveštaja Madžukov je insistirao da ništa od novca iz ovog programa nije plaćeno socijalistima.

Tajkun je, međutim, blisko povezan sa Socijalističkom partijom, drugom po veličini partijom u parlamentu, koja je na prošlogodišnjim izbora za predsednika podržala pobednika, nezavisnog kandidata Rumena Radeva.

Mandžukov je bio vlasnik pro-socijalističkih novina Duma, a 2002. godine Georgi Parvanov, tadašnji predsednik Bugarske iz redova socijalista, dodelio mu je najviši orden u zemlji, medalju Stara Planina.

U novembru 2016. godine, Komisija UN - a za sankcije Južnom Sudanu je otkrila da je BIEM u julu 2014. godine prodao 4,000 pušaka kompaniji iz Ugande koja ih je isporučila vojsci Ugande.

foto: Anadolu agency

Oružje je zatim preusmereno u Južni Sudan, kršeći UN sankcije i podržavajući krvavi sukob u najmlađoj državi na svetu.

Privatna kancelarija Petra Mandžukova odbila je da odgovori na pitanja u vezi sa njegovom prošlošću, a BIEM je saopštio da ne može da komentariše tvrdnje o poslovima u Gruziji i Ugandi.

(Espreso.co.rs / BIRN)

counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.