KAKO JE PUTIN ORGANIZOVAO NAJVEĆU KRAĐU U ISTORIJI: Kremlj preko tajnih službi utiče na rezultat izbora u SAD!
Foto: Profimedia/Reuters

Detalji špijunske afere veka

KAKO JE PUTIN ORGANIZOVAO NAJVEĆU KRAĐU U ISTORIJI: Kremlj preko tajnih službi utiče na rezultat izbora u SAD!

Daleko najefikasnije oruđe Rusa je Vikiliks. Ruski obaveštajci su verovatno počeli da dostavljaju hakovane dokumente Džulijenu Asanžu u junu 2015. godine
Objavljeno: 12:50h

1998. godine, kad je FBI ovoj kampanji hakovanja dao šifrovani naziv "Lavirint na mesečini", Rusi su preuzimali strane kompjutere i koristili ih kao čvorove za hakovanje. U vreme kad je dajal-ap konekcija od 56 kilobajta u sekundi bila dovoljna da se otvaraju sajtovi kao što su Pets.com i AltaVista, ruski operateri uspeli su da skinu nekoliko gigabajta podataka sa kompjutera američke mornarice, u jednoj jedinoj sesiji.

Uz nesvesnu pomoć proksi mašina - među kojima su bili i superkompjuter mornarice u Virdžinija Biču, server u neprofitnoj organizaciji u Londonu i kompjuterska laboratorija u javnoj biblioteci u Koloradu - ovaj poduhvat je ponovljen stotinama i stotinama puta.

Na kraju, Rusi su ukrali ekvivalent, procenila je kasnije Obaveštajna služba avijacije, "hrpe papira koja bi, da se naređaju jedan na drugi, bila triput viša od Vašingtonskog spomenika".

Taktika Rusa postajala je sofisticiranija, kako je vreme prolazilo; počeli su da hakuju i satelite, kako bi sakrili tragove. Ali dok su se menjala šifrovana imena Amerikanaca, koji su pokušavali da prate ruske hakere, od "Lavirint na mesečini" do "Oblak oluje" i "Znak tvorca", sama operacija se nije zaustavljala.

Tokom sledeće dve decenije FSB (naslednik KGB) i GRU (ruska glavna vojna obaveštajna služba) su napadale političke i vojne ciljeve, dok su NSA i britanska GCHQ radile to isto na drugoj strani.

Ovakva vrsta špijunaže je bila uobičajena, nastavak dugotrajne tradicije. A tokom hladnog rata, i SSSR i SAD su se suptilno, a ponekad i tajno, mešale u izbore u drugim državama. Ono što se promenilo u godini koja je iza nas, međutim, ono što je učinilo hakovanje Demokratskog nacionalnog komiteta novim i zastrašujućim - je odlučnost Rusije da iskombinuje jedno i drugo.

Prvi put u istoriji Rusija je iskoristila operaciju hakovanja, onu kojom su skupljene i objavljene ogromne količine ukradenih informacija, kako bi se umešala u američke predsedničke izbore. Inspiracija i obrazac za ovaj novi napad je otrovni koktel činjenica i izmišljotina koji Rusi zovu "kompromat", ili kompromitujući materijal.

foto: AP

Kompromat je korišćen od strane SSSR od 50-tih godina prošlog veka, ali 1999. godine Kremlj ga je osvežio, dajući mu visokotehnološki apdejt. Dok su se, te godine, parlamentarni izbori približavali, a postsovjetska korupcija je bila na vrhuncu, vlada Borisa Jeljcina iskoristila je anonimne websajtove kako bi namazala blatom lidere opozicije.

Jedan poznat kompromat je pokrenut samo kako bi se ocrnio gradonačelnik Moskve, zvezda opozicije u rađanju, čovek koji je imao na umu predsedništvo. Krajem 2009. godine, visoki zvaničnik Velike Britanije u Rusiji bio je prinuđen da da ostavku, pošto se na webu pojavio četvorominutni video snimak na kojem se vidi kako on vodi ljubav sa dve plavuše u javnoj kući.

counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.