Detalji špijunske afere veka
KAKO JE PUTIN ORGANIZOVAO NAJVEĆU KRAĐU U ISTORIJI: Kremlj preko tajnih službi utiče na rezultat izbora u SAD!
Jedna od prvih američkih ciljeva kompromata bila je Viktorija Nuland, koja je bila američki diplomata u Evropi tokom Obaminog drugog mandata. U februaru 2014. godine, na vrhuncu krize u Ukrajini, Nulandova je snimljena krišom kako priča preko telefona sa američkim ambasadorom u Kijevu.
Frustrirana sa mlakim odgovorom Evrope na krizu u Ukrajini, Nulandova je rekla "jebeš EU". Ubrzo potom, pomoćnik potpredsednika ruske vlade tvitnuo je link prema presretnutom telefonskom pozivu. Stejt dipartment nazvao je ovu aferu "novim dnom ruske špijunske tradicije".
Curenje razgovora Nulandove izazvalo je manji diplomatski poremećaj između EU i SAD: Ali kompromat kampanja od prošle godine izgleda da je usmerena ka mnogo većem cilju: američkom izbornom sistemu. Prema Rojtersu, FBI je prvi put kontaktirao Demokratski nacionalni komitet u jesen 2015. godine, posredno upozoravajući demokrate da provere svoju mrežu.
Tek u maju, međutim, DNC je tražio pomoć od CrowdStrike, firme za sajber-bezbednost, kompanije koja je imala iskustva sa identifikacijom digitalne špijunaže koju su sprovodile države. CrowdStrike je odmah otkrio dve sofisticirane grupe špijuna, koje su krale hiljade dokumenata od demokrata.
CrowdStrike je uskoro mogao da rekonstruiše hakove i identifikuje hakere. Jedna od grupa, poznata firmi kao Cozy Bear, ušla je u sistem DNC prethodnog leta. Druga, zvana Fancy Bear, upala je u sistem nedugo pre Putinovog pojavljivanja na forumu u Sankt Peterburgu.
Na opšte iznenađenje, pošto su istraživači sumnjali da su obe grupe instrukcije dobijale od ruske vlade, napadači nisu bili svesni akcija onih drugih.
U međuvremenu, misteriozni sajt nazvan DC Leaks registrovan je 19. aprila. Rano u junu, tviter nalog povezan sa ovim sajtom počeo je da deli linkove privatnih razgovora Filipa Bridlava, koji je, do pre par nedelja, bio vrhovni komandant NATO u Evropi. DC Leaks je bio dobro napravljen sajt, ali kao da niko nije obraćao pažnju na njega do ranog jula.
14. juna, manje od sat pošto je Vašington post objavio da je došlo do upada u sistem DNC, CrowdStrike je objavila izveštaj o metodima koje su koristili hakeri. Firma je takođe uradila nešto neobično: imenovala je ruske špijunske agencije koje je smatrala odgovornima za jakovanje. Fancy Bear, tvrdila je ova kompanija, radio je na način koji je sugerisao pripadnost GRU, a Cozy Bear je bio povezan sa FSB.