Lekari otkrili kako sačuvati srce tokom leta: Zbog jedne greške i mladi padaju kao pokošeni na vrućini, pazite se
Srce, Foto: Profimedia

sa zdravljem nema šale kada su temperature visoke

Lekari otkrili kako sačuvati srce tokom leta: Zbog jedne greške i mladi padaju kao pokošeni na vrućini, pazite se

Posebno zabrinjava to što se sve više na tegobe žale i mladi građani

Objavljeno:

Nagle promena vremena i visoke temperature, kojima svedočimo nedeljama unazad, mogu biti pogubne za kardiovaskularne pacijente, ali i za zdrave građane.

Zbog toga se lekarima javlja sve više pacijenata, a broj onih koji ostaju zadržani na bolničkom lečenju raste iz nedelje u nedelju. Posebno zabrinjava to što se sve više na tegobe žale i mladi građani.

Visoke temperature I vreo talas svima smeta, ipak najugroženiji su ljudi s hroničnim oboljenjima, naročito kada vlažnost vazduha dostigne 70 ili više odsto. Smatra se da tri zlatna pravila štite srce : što više tečnosti, boravak u dubokoj hladovini i izbegavanje fizičkog napora. Visoke temperature izazivaju širenje krvnih sudova, što za posledicu ima pad krvnog pritiska. Simptomi hipotenzije su slabost, vrtoglavica, osećaj kratkog daha, a često se javlja i kratkotrajni gubitak svesti. Za lekare, povećan broj kardiovaskularnih bolesnika nažalost nije iznenađenje u letnjem periodu.

Čačak, Vrućina, Lucifer
foto: RINA

- U ovom toplotnom talasu koji traje sada već 12 ili 13 dana videli da je povećan broj bolesnika koji se leče od akutnog infarkta miokarda, kao I bolesnika koji imaju pogoršanje svojih postojećih tegoba. Najugroženije su osobe koje su jako stare ili koje su jako mlade, ali imaju problem s termoregulacijom - kaže prof.dr Petar Otašević sa Instituta za kardiovaskularne bolestii Dedinje.

U vrelim danima, pravilna ishrana je od presudnog značaja za kardiovaskularne bolesnike. Što više voća, povrća i ribe, a što manje slatkog i masnog, saveti su lekara. Takođe, neophodno je I prilagoditi vrstu tečnosti koja se unosi u organizam, jer to dodatno može pogoršati stanje pacijenta.

- Alkohol širi krvne sudove I potpomaže bržem dolasku kolapsnog stanja. Treba izbegavati I korišćenje kafa. Možemo naravno uzeti jednu do dve kafe dnevno, ali ako uzimamo veću količinu kafe I svih napitaka koji imaju veliku dozu kofeina to isto deluje kontraproduktivno - rekla je Biserka Obradović, doktorka opšte prakse.

Kod prolaznog, kratkotrajnog pada krvnog pritska uzeti kašiku soli i vodu ili dva tanjira posoljene supe. A ukoliko postoji neko akutno stanje koje se javlja određeni vremenski period, lekari apeluju na građane da se jave svom izabranom lekaru.

Bonus video:

03:26

ZAŠTO NE MOŽEMO ZASPATI KADA SU OVAKO VELIKE VRUĆINE? Psiholog odgonetnuo: Ovo se dešava u našem mozgu, pa se prevrćemo po krevetu

(Espreso/Kurir/Milan Vučković/T.M.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.