Šetnja, Foto: Profimedia

zdravlje

DA LI VAM SE PRISPAVA POSLE JELA? Predaja snu može biti ŠTETNA PO ZDRAVLJE! Postoji ALTERNATIVA

Hodanje je samo po sebi dobra vrste vežbe, pa postoje brojni razlozi zašto posle obroka treba da krenete u šetnju

Objavljeno: 11.06.2021. 17:09h

Obično posle obroka imamo naviku da legnemo da odmorimo.

Međutim, koliko god da nam to zvuči primamljivo, može biti loše po naše zdravlje.

Hodanje je samo po sebi dobra vrste vežbe, pa postoje brojni razlozi zašto posle obroka treba da krenete u šetnju.

Pre nego što obujete patike i pođete u šetnju, dobro je da znate koje su sve dobrobiti hodanja nakon jela.

1. Poboljšava probavu

Nakon što jedemo, proteini, vitamini, ugljeni hidrati, elektroliti i ostali hranljivi stastojci počinju da se razgrađuju u telu. Taj proces možete da podstaknete šetnjom jer hodanje igra važnu ulogu kad je u pitanju varenje hrane tako što smanjuje vreme kretanja hrane kroz gastrointestinalni trakt.

To na kraju rezultira bržom probavom i manjom nadutosti nakon jela. Naročito je korisno da praktikujete šetnju nakon jela ukoliko se osećate pospano.

2. Doprinosi smanjenju šećera u krvi

Istraživanje je pokazalo da samo deset minuta hoda nakon večere smanjuje nivo glukoze u krvi, u poređenju sa drugim vremenskim intervalima u toku dana. To može uticati na smanjnje rizika od bolesti dijabetesa tipa 2 ili bolesti srca.

3. Smanjuje stres

Šetnja nakon jela može da deluje umirujuće na telo, što doprinosi boljem raspoloženju, a takođe povećava fokus i koncentraciju.

Hodanje pomaže u proizvodnji serotonina (hormona sreće) koji doprinosi boljem snu, a takođe reguliše apetit i doprinosi stvaranju pozitivne energije.

4. Smanjuje bol u mišićima

Ako osećate bol u mišićima, nakon obroka krenite u laganu šetnju. Kretanje na mišiće i vezivna tkiva deluje kao “podmazivač” tako što šalje hranljive materije na određena mesta, istovremeno dopinoseći oporavku mišića.

5. Ubrzava cirkulaciju

Hodanje posle jela poboljšava protok krvi, a bolja cirkulacija doprinosi tome da hranljive materije odlaze na mesta potrebna za razvoj i održavanje kostiju, mišića i ostalih organa.

Bonus video:

(Espreso / yumama.com)