italija
OVA ŽENA JE IZAZVALA VEĆI HAOS U ITALIJI OD KORONE!Silvija Romano je bila oteta, vratila se kući i sad je svi mrze!
Januara ove godine po prvi put pojavio se video u kome se Silvija javlja i poručuje da je dobro, a onda je usledilo još tri meseca pregovora
Dve godine je Silvija Romano (25), italijanska volonterka, bila zarobljena u Somaliji, a navodno je Italija platila za njenu slobodu između 2 i 4 miliona evra. Međutim, u Italiji nije dočekana dobro.
Silvija je volontirala u Keniji, a onda je pala u ruke islamskim militantima Al-Shababaa koji ordiniraju duž kenijske obale. Oteli su je i odveli u Somaliju, a jula prošle godine u tajnosti je organizovan sastanak kenijskih i italijanskih detektiva gde je počelo da se radi na strategiji izbavljivanja mlade žene.
Januara ove godine po prvi put pojavio se video u kome se Silvija javlja i poručuje da je dobro, a onda je usledilo još tri meseca pregovora. Bilo je napeto i neizvesno, ali do predaje je konačno došlo 8. maja, u jednom selu u Somaliji. Silvija se pojavila u tradicionalnoj somalijskoj odeći i delovala je zdravo. Silvija je u Keniju otišla preko italijanske nevladine organizacije Africa Milele Onlus za obrazovanje dece.
Učenik čije obrazovanje sponzoriše Africa Milele rekao je za AP kako je video otmicu.
- Otmičari su došli naoružani pištoljima i mačetama i tražili su ‘mgeni’, što je na svahiliju znači stranac. Ispalili su nekoliko metaka i ranili petoro osoba, uključujući troje dece. Silvija je vrištala dok su je odvodili - rekao je Ronald Kazungu Ngala.
Porodica i političari dočekali su je na aerodromu u Rimu, nakon čega je prevezena u rodni Milano. U njenom spašavanju učestvovale su italijanske, turske i somalijske obaveštajne službe. Međutim, nakon 18 meseci zarobljeništva, nisu je baš svi dočekali otvorenih ruku.
Silvija je bila van sebe od sreće, kao i italijanski premijer i ministar spoljnih poslova. Međutim, desničarski nastrojeni političari bune se zbog njenog povratka i tvrde da postoji veza između troškova oslobađanja Silvije i pomoći porodicama i firmama koje su žrtve pandemije korona virusa.
Neki od njih sa mržnjom govore o Silviji, tvrde da ona pati od stokholmskog sindroma, a italijansku vladu optužuju da je plaćanjem otkupnine finansirala islamističke teroriste. Silvija se, naime, za vreme svog boravka u Somaliji preobratila u Islam, a u Italiju se vratila u zelenoj tradicionalnoj somalijskoj odeći i hidžabu.
“Istina je, preobratila sam se na islam, ali to je došlo spontano i niko me na to nije naterao. Tražila sam od svojih otmičara da mi daju nešto za čitanje. Dali su mi Kuran i naučili su me arapski. Objasnili su mi svoju kulturu. Konverzija je bila spora i trajala je nekoliko meseci. Nije bilo nikakvog braka ni veze i nikakvog nasilja”, rekla je Romano za italijansku novinsku agenciju ANSA-u. Dodala je da se sada zove Silvija Aiša.
Direktor italijanskih novina Libero, Vitorio Feltri, na Tviteru je napisao da je italijanska vlada plaćanjem otkupnine finansirala Romanine prijatelje i teroriste. Dodao je da neće čestitati njoj ni vladi što su islam doveli u Italiju. Sličnog je mišljenja i direktor novina Il Giornale, Alesandro Salusti, koji je napisao: “Silvija se vratila, ali to je kao da gledamo zatvorenika koncentracionog logora koji iz njega izlazi ponosno odeven u nacističku uniformu. Ne razumem i nikad to neću shvatiti”.
Vlada Italije nije zvanično priznala da je platila otkup Silvije, ali se govori o ciframa između 2 i 4 miliona evra.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Blic žena)