DETALJI
Ovo su planovi sirijskih pobunjenika? Vođe imaju tačan program delovanja, ništa se ne dešava slučajno!
Autoritarni lider Bašar al Asad pobegao je iz Damaska, okončavši svoju 24-godišnju vladavinu
Pobunjeničke snage su preuzele kontrolu nad Damaskom nakon što su za manje od dve nedelje zauzele veći deo zemlje.
Autoritarni lider Bašar al Asad pobegao je iz Damaska, okončavši svoju 24-godišnju vladavinu. Dok Sirijci slave na ulicama uz povike za slobodu, pažnja se sada usmerava na pobunjenike i na to šta sledi.
Ko su pobunjenici?
Prvi napad na režimske snage, koji je počeo prošle nedelje u Alepu, izvele su različite grupe protivnika Asadovog režima.
Među njima su i pobunjenici pod zastavom Sirijske nacionalne armije (SNA), koje podržava Turska, ali ofanzivom pretežno upravlja džihadistička grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTS).
HTS, ranije poznat kao Front al-Nusra, nekadašnje krilo Al Kaide, ima oko 30.000 boraca i dugo je označen kao teroristička grupa od strane SAD i Rusije.
Britanska vlada razmatra mogućnost uklanjanja HTS-a sa svoje liste zabranjenih terorističkih organizacija i obećala je da će brzo doneti odluku.
HTS je osnovao Abu Muhamed al-Džolani, koji je 2016. godine prekinuo veze s Al Kaidom i pokušao da se predstavi kao umereniji.
Koji su njihovi planovi?
Džolani, koga su SAD 2013. godine označile kao teroristu, pokušava da uveri manjine u Siriji da ne treba da strahuju od džihadista.
Godine 2023. omogućio je prvu hrišćansku misu u Idlibu posle mnogo godina, a u sredu je izjavio da će zaštititi hrišćane koji žive u mestu južno od Alepa.
Politički planovi HTS-a još nisu jasni. Robert Ford, bivši američki ambasador u Siriji, rekao je da nije video "detaljne programe."
Pobeda pobunjenika je rezultat godina borbe, ali brzina njihovog napredovanja šokirala je međunarodnu zajednicu.
Hamiš De Breton-Gordon, bivši šef britanske vojske za hemijsko oružje, izjavio je da trenutak nije slučajan.
"Sa oslabljenim Hezbolahom i iranskim milicijama, pobunjenici su iskoristili priliku. Rusija je povukla veliki deo svojih snaga iz Sirije zbog rata u Ukrajini, ostavljajući Asada izloženog", rekao je Ford za Skaj njuz.
Koje države imaju interese u Siriji?
Napad je otvorio mogućnost za novo poglavlje sukoba na Bliskom istoku, dok se SAD podržani Izrael bori protiv Hamasa u Gazi i Hezbolaha u Libanu.
Rusija, glavni saveznik Asadovog režima, trenutno je preokupirana ratom u Ukrajini. SAD imaju oko 900 vojnika na severoistoku Sirije kako bi sprečili ponovno jačanje Islamske države, dok Turska ima vojne snage u Siriji i podržava opozicione grupe.
Bonus video:
(Espreso/mondo/TM)