Tramp, Zelenski i Putin, Foto: EPA UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT, EPA Erik S Lesser, EPA NEIL HALL EPA, Pavel Bednyakov Sputnik Kremlin Pool Photo via AP

planeta netremice prati

Opšti haos, šokantan razvoj događaja! Tramp će zavrnuti slavinu Zelenskom?! A to što sprema Putinu je tek brutalno!

Tramp je više puta tokom svoje predizborne kampanje obećao da će okončati gotovo trogodišnji sukob u roku od 24 sata od svoje inauguracije 20. januara

Objavljeno: 04.12.2024. 14:07h > 14:13h

Savetnici Donalda Trampa javno i privatno iznose predloge za okončanje rata u Ukrajini, čime bi se u doglednoj budućnosti veliki delovi te zemlje ustupili Rusiji, bez članstva u NATO-u, prema Rojtersovoj analizi izjava i intervjua s osobama bliskim novoizabranom predsedniku SAD-a.

Predlozi trojice ključnih savetnika, uključujući Trampovog budućeg izaslanika za Rusiju i Ukrajinu, penzionisanog general-pukovnika Kita Keloga, dele neke elemente, uključujući ukidanje mogućnosti članstva Ukrajine u NATO-u.

Trampovi savetnici pokušali bi naterati Moskvu i Kijev na pregovore. Ako Kijev ne pristane na pregovore prekinuli bi vojnu pomoć, ali bi je povećali ako ruski predsednik Vladimir Putin odbije pregovore.

Tramp je više puta tokom svoje predizborne kampanje obećao da će okončati gotovo trogodišnji sukob u roku od 24 sata od svoje inauguracije 20. januara, ako ne i pre toga, ali još nije rekao kako.

Analitičari i bivši zvaničnici nacionalne bezbednosti zbog složenosti sukoba sumnjaju da Tramp može ispuniti to obećanje.

Vladimir Putin i Donald Trampfoto: JORGE SILVA / AFP / Profimedia

Izjave Trampovih savetnika ukazuju na njegov okviran mirovni plan.

Zelenski rekao da je spreman za pregovore

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, suočen sa nedostatkom vojnika i rastućim gubicima teritorija, rekao je da je spreman za pregovore.

Iako još uvek želi članstvo u NATO-u, ove nedelje je rekao da Ukrajina mora pronaći diplomatska rešenja kako bi vratila okupirane teritorije.

Ali Putin možda neće hteti da učestvuje, rekli su analitičari i bivši američki zvaničnici, s obzirom na to da bi mogao više dobiti ako nastavi s otimanjem zemlje.

"Putinu se ne žuri", rekao je bivši vodeći američki obaveštajni analitičar za Rusiju Judžin Ramer koji je sada u think tanku Fondacije Karnegi za međunarodni mir.

Rekao je da ruski čelnik nije spreman da odustane od svojih zahteva za primirje i pregovore, uključujući uslove da Ukrajina odustane od članstva u NATO-u i preda četiri pokrajine za koje Putin tvrdi da su deo Rusije, ali ih ne kontroliše u potpunosti, što je Kijev odbio.

Volodimir Zelenski i Donald Trampfoto: EPA UKRAINE PRESIDENTIAL PRESS SERVICE, EPA-EFE/Stefani Reynolds / POOL

Putin će, rekao je Ramer, verovatno zauzeti više zemlje i čekati kako bi video koje će mu ustupke Tramp ponuditi da ga namami na pregovore.

Rojters je u maju izvestio da je Putin spreman da zaustavi rat dogovorenim prekidom vatre koji priznaje trenutne linije borbe, ali je spreman da nastavi borbu ako Kijev i Zapad ne odgovore.

Rusija već kontroliše ceo Krim, jednostrano ga je preuzela od Ukrajine 2014. i od tada je preuzela oko 80 posto Donbasa, kao i više od 70 posto Zaporožja i Hersona, kao i male delove regija Nikolajev i Harkov.

Prema četvorici savetnika koji žele ostati anonimni kako bi opisali privatna razmatranja, Tramp još nije sazvao središnju radnu grupu za izradu mirovnog plana. Umesto toga, nekoliko je savetnika iznelo ideje na javnim forumima i u nekim slučajevima Trampu, rekli su.

Mirovni sporazum verovatno će zavisiti o direktnom ličnom angažmanu između Trampa, Putina i Zelenskog, rekli su savetnici.

Donald Trampfoto: EPA ERIK S LESSER

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da "ne može da komentariše pojedinačne izjave, a da ne zna kakav je plan u celini".

Trampova portparolka Kerloajn Livit istakla je da je Tramp rekao da će "učiniti sve kako bi ponovo uspostavio mir i obnovio američku snagu".

Nije odgovorila na pitanje o tome planira li novoizabrani predsednik još uvek rešiti sukob odmah nakon preuzimanja dužnosti.

Nitko nije dostupan za komentar

Ukrajinska vlada nije odgovorila na zahtev za komentar.

Jedan bivši Trampov službenik za nacionalnu sigurnost uključen u tranziciju rekao je da postoje tri glavna predloga: Kelogov plan, plan novoizabranog potpredsednika Džej Di Vensa i plan koji je predložio bivši direktor obaveštajne službe Ričard Grenel.

Plan koji je Kelog sastavio s bivšim zvaničnikom Veća za nacionalnu sigurnost Fredom Flejcom i predstavio Trampu ranije ove godine, poziva na zamrzavanje trenutnih borbenih linija.

Kelog i Flejc nisu odgovorili na zahteve za komentar.

Tramp bi Kijevu dao više oružja, ali...

Tramp bi Kijevu isporučio više američkog oružja samo ako pristane na mirovne pregovore. Istovremeno bi upozorio Moskvu da će povećati pomoć Ukrajini ako Rusija odbije pregovore. Članstvo Ukrajine u NATO-u bilo bi odgođeno.

Prema tom prijedlogu, Ukrajini bi takođe bila ponuđena američka bezbednosna garancija, koja bi uključivala ​​povećanje opskrbe oružjem nakon postizanja sporazuma.

U intervjuu u junu za Times Radio, britansku digitalnu stanicu, Sebastijan Gorka, jedan od Trampovih novih zamenika savetnika za nacionalnu bezbednost, rekao je da mu je Tramp rekao da će prisiliti Putina na pregovore pretnjom isporukama oružja bez presedana Ukrajini ako Putin odbije.

Gorka je rekao da je Rojters "smeće koje objavljuje lažne vijesti" i odbio je reći pojedinosti.

Vens, koji se kao američki senator protivio pomoći Ukrajini, svoj je predlog objavio u septembru. Rekao je američkom podkasteru Šonu Rajanu da bi dogovor verovatno uključivao demilitarizovanu zonu na postojećim linijama bojnog polja koja bi bila "vrlo dobro utvrđena" kako bi se sprečili dalji ruski napadi. Njegov predlog uskratio bi Kijevu članstvo u NATO-u. Vens to nije komentiraisao, niti dao dodatne detalje.

Trampov bivši ambasador u Nemačkoj Grenel zagovarao je stvaranje "autonomnih zona" u istočnoj Ukrajini tokom Blumbergovog okruglog stola, ali nije izneo detalje. Takođe je rekao da članstvo Ukrajine u NATO-u nije u američkom interesu.

Grenel, koji nije odgovorio na zahtev za komentar, još nije osigurao mesto u novoj administraciji, iako Tramp još uvek sluša njegove savete o evropskim pitanjima, rekao je za Rojters viši Trampov savetnik za spoljnu politiku. Takođe je rekao da je Grenel bio na sastanku Trampa i Zelenskog u Njujorku.

Ričard Grenelfoto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Zelenski bi se verovatno protivio elementima predloga jer je članstvo u NATO-u uvrstio u svoj Plan pobede, a protiv bi bili i evropski saveznici i neki američki zakonodavci, kažu analitičari i bivši zvaničnik nacionalne bezbednosti.

Prošle nedelje ukrajinski ministar spljnih poslova poslao je pismo svojim kolegama iz NATO-a pozivajući ih da objave poziv za članstvo na sastanku ministara spoljnihposlova u utorak.

Neki evropski saveznici rekli su da su spremni povećati pomoć Ukrajini, a američki predsednik Džo Bajden nastavlja da šalje oružje. Zbog toga Tramp ne bi mogao da prisili Kijev na pregovore.

Kelogov plan, koji zavisi o povećanju pomoći Ukrajini ako Putin ne pristane na pregovore, mogao bi se suočiti s povratnim udarom u Kongresu, gde se neki od Trampovih najbližih saveznika protive dodatnoj vojnoj pomoći toj istočnoevropskoj državi.

"Mislim da niko nema realan plan za okončanje ovog rata", rekao je Rumer.

Bonus video:

(Espreso/Index/Preneo: V.Š)