sjajno
OVAJ SVEŽI ZAČIN SPREČAVA NADUTOST OD PASULJA: Ubacite ga tokom kuvanja i jedite do mile volje
Ako imate problema s nadutošću i gasovima, možete isprobati i tehniku žvakanja prstohvata semenki kumina nekoliko puta dnevno uz prethodnu konsultaciju s lekarom
Koristite li u kuhinji kumin (cuminum cyminum)? Ova lekovita biljka iz porodice štitarki upotrebljava se više od 4000 godina. Ima brojna lekovita svojstva pa ne čudi što se u starom Egiptu koristila kao lek.
Raste na području od istočnog Mediterana do Azije, a posebno u Indiji koja je njegov najveći proizvođač. Kumin je nezaobilazni deo indijskih curryja i brojnih drugih međunarodnih jela.
U kulinarstvu se koriste semenke kumina koje imaju pikantan sladak ukus s tragovima gorčine, a koji je vrlo sličan anisu. Kumin je i vrlo jak začin, pa ga koristite u umerenim količinama.
U bliskoistočnoj kuhinji kumin se dodaje u sva jela s pasuljem i leblebijom. Glavni razlog? Sprečava nadutost i gasove izazvane konzumacijom ovih mahunarki. Oni će obavezno natopiti pasulj veče pre termičke obrade, a potom dodati malo kumina kod kuvanja.
Ako imate problema s nadutošću i gasovima, možete isprobati i tehniku žvakanja prstohvata semenki kumina nekoliko puta dnevno uz prethodnu konsultaciju s lekarom.
Neka istraživanja su pokazala da semenke kumina stabilizuju crevnu floru i mogu pomoći u lečenju gastrointestinalnih poremećaja, sprečavaju rast loših, i podstiču rast dobrih bakterija, piše Zadovoljna.hr.
Bonus video: