Koliko dugo se kuva krompir? Mnogi ne znaju da "ubodu" pravo vreme, evo u čemu je štos
Krompir, Foto: Filip Plavčić

kuvanje krompira

Koliko dugo se kuva krompir? Mnogi ne znaju da "ubodu" pravo vreme, evo u čemu je štos

Pravilno kuvanje krompira zahteva pažnju i poznavanje osnovnih principa pripreme

Objavljeno:

Vreme kuvanja krompira može značajno da varira u zavisnosti od nekoliko faktora, uključujući, naravno, veličinu krompira, način pripreme i željeni rezultat.

Osnovno vreme kuvanja

Krompir srednje veličine sa ljuskom treba kuvati u vrućoj vodi između dvadeset pet i trideset minuta. Međutim, kada se kuva bez kore, isto povrće će biti gotovo za dvadeset do dvadeset pet minuta. Ova vremenska razlika je zbog zaštitnog sloja pokožice, ali i zbog načina na koji toplota prodire u krompir.

Efekat veličine

Veličina krompira igra ključnu ulogu u određivanju vremena kuvanja. Mali komadići krompira, posebno ako se iseku na kockice, mogu se skuvati za samo deset do petnaest minuta. S druge strane, veliki ceo krompir može da zahteva i do trideset minuta da se kuva. Mladi krompir, koji je prirodno manji, obično se kuva između deset i petnaest minuta.

Kuvanje sa ili bez kore

Kuvanje krompira sa ljuskom ima svoje prednosti, pre svega u očuvanju hranljivih materija. Kora služi kao prirodna zaštita koja zadržava vitamine i minerale unutar krompira tokom procesa kuvanja. Iako ova metoda zahteva nešto duže vreme pripreme, rezultat je krompir koji je bogatiji hranljivim materijama i intenzivnijeg ukusa.

Krompir
Krompirfoto: Espreso.co.rs

Oljušteni krompir se brže kuva i dobar je izbor kada je vreme ograničeno. Bez zaštitnog sloja kore, toplota brže prodire u unutrašnjost krompira, što skraćuje vreme kuvanja. Ova metoda je posebno pogodna kada se priprema pire krompir ili kada je potrebna mekša tekstura.

Provera spremnosti

Precizno utvrđivanje da li je krompir spreman je ključ uspešne pripreme. Krompir je gotov kada viljuška lako prođe kroz njega. Međutim, važno je izbegavati često bockanje krompira tokom kuvanja, jer to može dovesti do raspadanja u vodi. Umesto toga, uverite se da je to učinjeno neposredno pre kraja dodeljenog vremena kuvanja.

Na vreme kuvanja mogu da utiču različiti faktori, uključujući vrstu krompira, njegovu svežinu i način sečenja. Stariji krompir može trajati duže da se kuva od mlađeg krompira, dok krompiru koji je duže sedeo može biti potrebno manje vremena da se kuva zbog gubitka vlage.

Pravilno kuvanje

Pravilna priprema krompira pre kuvanja može značajno uticati na rezultat. Krompir treba staviti u hladnu vodu i tek onda zagrejati do ključanja. Ovaj metod omogućava ravnomerno kuvanje od površine do centra krompira.

Za najbolje rezultate važno je poštovati nekoliko osnovnih pravila. Krompir treba skuvati u toliko vode da ga potpuno pokrije. Dodavanje soli u vodu ne samo da poboljšava ukus, već može da pomogne i da se očuva struktura krompira tokom kuvanja.

Pravilno kuvanje krompira zahteva pažnju i poznavanje osnovnih principa pripreme. Bez obzira na izabranu metodu, važno je pridržavati se preporučenog vremena kuvanja i prilagoditi ga specifičnim potrebama recepta. Pravilnom pripremom i pažljivim praćenjem vremena kuvanja možete postići savršenu teksturu i ukus, što će doprineti kvalitetu vašeg jela.

Bonus video:

04:11

Napeto do samog kraja! Takmičari Komšiluka pripremaju pravi rolat Štefani pire krompir i sos od paradajza: Kombinacija ukusa koja budi sva čula

(Espreso/N1onfo.hr/M.L.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.