upozorenje lekara
SVRBELO GA JE OKO, MORAO JE HITNO DA ODE U BOLNICU: Kada su lekari pogledali bolje, ŠOKIRALI SU SE, ISPALO JE OVO!
Krmelji predstavljaju mešavinu ćelija kože, sluzi i suza, i mogu biti samo neprijatna, ali normalna pojava, koja ne treba da nas previše brine, jer predstavlja prirodno i svakodnevno čišćenje očiju.
Probudili ste se i shvatili da su vam oči praktično slepljene i da su za to krivi krmelji koji zaista umeju da vas iznerviraju? Tada se sigurno pitate da li je sve to normalno ili je možda znak nekog ozbiljnijeg problema? Odgovore smo potražili od dr sci. med. Danijele Ranđelović, oftalmologa.
– Krmelji predstavljaju mešavinu ćelija kože, sluzi i suza, i mogu biti samo neprijatna, ali normalna pojava, koja ne treba da nas previše brine, jer predstavlja prirodno i svakodnevno čišćenje očiju. Međutim, u nekim slučajevima može da ukaže na veći problem – objašnjava dr Ranđelović.
Prema njenim rečima krmelji se ne stvaraju tokom dana, jer ih suze zajedno sa neželjenim česticama prašine treptanjem uklanjaju, dok tokom noći ta mogućnost ne postoji, jer se tada osuši sekret koji se prirodno luči na kapcima.
– Naslage koje ujutru zatičete u uglovima očiju su uglavnom posledica procesa koji štiti površinu vaših očiju. Iako ova pojava ume da bude neprijatna i da izaziva smetnje, uglavnom nije razlog za brigu, jer je mala količina bistrih ili beličastih naslaga u uglovima očiju normalna.
Boja i oblik krmelja otkrivaju uzrok
Međutim, ponekad su krmelji u očima znak da postoji problem sa očima ili očnim kapcima.
– Zato treba da obratite pažnju na promene u količini ili kvalitetu jutarnjih naslaga u vašim očima. Prekomerno suzenje očiju ili velike količine krmelja obično ukazuju na pokušaj oka da poboljša podmazivanje, ili da se bori protiv infekcija ili alergena.
Upravo oblik i boja krmelja govore o čemu se zapravo radi.
– Žute naslage u očima ukazuju na infekciju meibomskih žlezda. Zelene ili sive naslage često su posledica bakterijske infekcije oka. Bele trakaste naslage obično nastaju zbog alegijskih reakcija. Debele i čvrste naslage ukazuju na infekciju očnih kapaka. Bele ili žute naslage u obliku kuglica su posledica infekcije drenažnog sistema oka. Naslage u obliku malih čestica se javljaju zbog nedovoljne vlažnosti oka. A prevelika količina krmelja može ukazivat na neko od sledećih oboljenja oka: blefaritis tj. zapaljenje očnih kapaka koje se javlja zbog začepljenja meibomskih žlezda, koje se nalaze na ivici kapaka, konjuktivitis, čmičak u oku, suve oči, zatvoren suzni kanal... – navodi dr Ranđelović.
Nikada ih ne skidajte rukom
Ako ujutru osetite svrab i peckanje u očima, i imate krmelje, nemojte ih nikada uklanjati prstima niti trljati oči kako bi izbacili neugodne naslage iz očiju.
– Na vašim prstima nalaze razne klice koje mogu da dovedu do infekcije oka. Da bi sprečili ozbiljnije posledice i probleme sa očima treba da posebno povedete računa o higijeni oka i očnih kapaka. Dakle, izbegavajte da dodirujete prečesto svoje lice tokom dana, dobro operite ruke pre nego što stavite kontaktna sočiva, redovno čistite i menjajte svoja kontaktna sočiva, svako veče pre spavanja obavezno skinite šminku, izbegavajte zadimljene prostorije.
Obavezno se obratite oftalmologu ako se pored krmelja u očima jave i sledeći simptomi:
* Osetljivost na svetlo
* Zamagljen vid
* Crvenilo oka
* Bol u oku
* Peckanje u očima
* Oticanje kapaka
Takođe, poznat je i slučaj muškarca kojeg je u bašti zasvrbelo oko. Otišao je kod lekara, gde je ustanovljeno da u oku ima larve. Izvađene su pomoću male pincete.
(Espreso/BlicŽena)