Infarkt, Foto: Profimedia

zapamtite

AKO VAM PRESKAČE SRCE, OVAJ TEST VAM SPAŠAVA ŽIVOT

Nepravilan srčani ritam, ili aritmija, čest je kod velikog broja ljudi, a javlja se kada električni impulsi koji koordiniraju otkucaje srca ne funkcionišu kako treba, uzrokujući prebrzo, presporo ili nepravilan rad srca.

Objavljeno: 21.03.2022. 16:36h > 16:38h

Iako se u većini slučajeva sve završava neuobičajenim osećajem preskakanja ili „treperenja” srca, aritmija može izazvati znakove i simptome opasne po život.

Nepravilan srčani ritam, ili aritmija, čest je kod velikog broja ljudi, a javlja se kada električni impulsi koji koordiniraju otkucaje srca ne funkcionišu kako treba, uzrokujući prebrzo, presporo ili nepravilan rad srca.

foto: Printscreen

Iako se u većini slučajeva sve završava neuobičajenim osećajem preskakanja ili „treperenja” srca, aritmija može izazvati znakove i simptome opasne po život. Kada osetimo da nam srce lupa, to je znak za uzbunu.

Nepravilan rad srca može biti opasan

Aritmije mogu biti opasne jer su nepredvidive, a jedna od mogućih fatalnih posledica nepravilnog srčanog ritma može biti moždani udar. Atrijalna fibrilacija, koja je obično povezana sa bolestima kao što su srčana insuficijencija, koronarna bolest srca, valvularna bolest srca, dijabetes i visok krvni pritisak, takođe može biti ozbiljniji poremećaj srčanog ritma.

Karakteriše ga nepravilan srčani ritam, a može imati asimptomatske oblike, sve kardiogene šokove i teške cerebrovaskularne komplikacije. Problem je što ovo stanje često prođe nezapaženo, jer ima vrlo „obične“ simptome (umor, razdražljivost), ili simptome koji se mogu povezati sa drugim manje opasnim stanjima.

foto: Profimedia

Procenjuje se da do 30% moždanog udara može biti uzrokovano neotkrivenom atrijalnom fibrilacijom. Međutim, britanski lekari kažu da ako jednom mesečno odvojite bukvalno jedan minut za jedan jednostavan test, možete prepoznati znakove upozorenja da patite od atrijalne fibrilacije.

Nepravilan srčani ritam - test

Nepravilan rad srca može se otkriti ovim jednostavnim i brzim testom. Evo šta treba da uradite: Sedeći na stolici, stavite kažiprst i srednji prst jedne ruke preko zadnje strane (unutrašnje strane ručnog zgloba) druge ruke ili na aortu vrata. Trebalo bi da osetite jak puls na oba mesta. Svaki put kada osetite puls, kucnite nogom o pod. Na taj način ćete primetiti da li vam je puls ujednačen ili ne.

(Espreso/Alo)