Kad čujete koliko prosečan student iz provincije mesečno potroši u Beogradu, pašće vam mrak na oči!
Foto: Petar Lazović

Odakle, bre?

Kad čujete koliko prosečan student iz provincije mesečno potroši u Beogradu, pašće vam mrak na oči!

Postoje dve računice, u zavisnosti od toga da li se odlučuju da žive u nekom od studentskih domova ili ako pak iznajmljuju stan
Objavljeno: 11:46h
foto: Giphy

Cene potrebne literature zavise od fakulteta do fakulteta, a na Pravnom je za knjige prve godine studija potrebno oko 13.000 dinara.

– Za celokupnu literaturu platio sam nešto više od 100 evra. Na to treba dodati i razne skripte i skoro svakodnevna fotokopiranja, ali i prijavu ispita pošto nisam na budžetu. Računam da će mi za prvu godinu biti potrebno oko dvesta evra, ne računajući školarinu – ispričao je Filip M, student prve godine Pravnog fakulteta.

Dakle, na te troškove potrebno je dodati oko dve hiljade dinara mesečno.

Kada je u pitanju ishrana u menzama, ona na dnevnom nivou za sva tri obroka iznosi 171 dinar. Studenti, oni u domovima i oni koji iznajmljuju stan, mesečno će za hranu izdvajati oko pet hiljada dinara.

foto: AP

Neizostavni deo života svakog studenta u Beogradu jesu izlasci. Alkohol je uvek bio dobar ventil u stresnom periodu pre, tokom i posle ispitnih rokova. Uvek, dakle. Ipak, prema savetima Nade Macure u alkoholu se ne sme preterivati. Jednom nedeljno je sasvim ok, a za to bi trebalo da izdvojite od 1.500 do 2.000 dinara. Napomena: birajte jeftinija mesta, a ''zagrevanje'' je uračunato.

Da vas ne bi ''drali'' za eventualnu kaznu ukoliko se vozite bez karte, preporučujemo da kupite mesečnu za studente. Zaista nije skupa, a za 1.090 dinara možete da se vozite koliko želite.

Postoje i dodatni troškovi na koje bi trebalo obratiti pažnju. Svakodnevno ispijanje kafe između predavanja može da izađe i do 3.500 dinara, dok mesečni ceh za garderobu u proseku iznosi dve hiljade dinara.

(Espreso.co.rs / 24 sata)

counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.