dokle više?
Kafa najskuplja u istoriji! Srpski omiljeni napitak će mnogima postati luksuz
Rekordna poskupljenja su usledila zbog toga što trgovci kafom očekuju da će ovogodišnji rod biti smanjen, jer su dva najveća svetska proizvođača, Brazil i Vijetnam, pogođeni lošim vremenom, dok potrošnja nastavlja da raste
Cena kafe na međunarodnim tržištima dostigla najviši nivo u istoriji, jer je arabika, koja čini većinu svetske proizvodnje, premašila 3,44 dolara za funtu (0,45 kg), što je povećanje od 80 odsto od početka godine, a to se dešava nakon što je robusta dostigla istorijski maksimum u septembru.
Rekordna poskupljenja su usledila zbog toga što trgovci kafom očekuju da će ovogodišnji rod biti smanjen, jer su dva najveća svetska proizvođača, Brazil i Vijetnam, pogođeni lošim vremenom, dok potrošnja nastavlja da raste, prenosi BBC.
Iako su poslednjih godina veliki proizvođači uspeli da apsorbuju povećanje cena, kako bi kupci bili zadovoljni i zadržali udeo na tržištu, izgleda da će se to promeniti, rekao je izvršni direktor kompanije „Tuan Loc Commodities“ Vin Ngujen.
„Veliki brendovi, kao što je Nestle, preuzimali su na sebe udare zbog viših cena sirovina, ali sada su na prekretnici i mnogi od njih razmišljaju o povećanju cena u supermarketima u prvom tromesečju 2025″, dodao je.
Italijanski gigant „Lavaca“ saopštio je da se potrudio da zaštiti svoj tržišni udeo i da ne prebacuje veće troškove sirovina na kupce, ali ga je sve veći skok cena kafe na kraju naterao da reaguje.
„Kvalitet je za nas oduvek bio najvažniji i to je kamen temeljac poverenja koje u nas imaju potrošači, ali sada smo primorani da prilagođavamo cene“, rekli su iz kompanije za BBC.
Prethodne rekordne cene kafe viđene su 1977. godine, kada su neuobičajene snežne padavine uništile plantaže u Brazilu, a u avgustu i septembru ove godine Brazil je pogodila najveća suša u poslednjih 70 godina, nakon čega su u septembru usledile velike padavine.
Nevolja je što nisu pogođene samo brazilske plantaže kafe, koje uglavnom proizvode arabiku, već će se znatno smanjiti i zalihe robuste, nakon što se Vijetnam, najveći proizvođaču te sorte, takođe suočio najpre sa sušom, pa sa obilnim padavinama.
Kafa je, po obimu, druga najprodavanija roba na svetu, posle sirove nafte, i njena potrošnja stalno raste, jer je potražnja u Kini više nego udvostručena u poslednjoj deceniji.
Bonus video:
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!