dinar, po dinar - prazan novčanik
SRBI OPET NA MUKAMA: Skače CENA BUREKA, a PECIVA se "prže" na TIHOJ vatri POSKUPLJENJA! RAT DONEO NOVE TROŠKOVE
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku cene proizvoda i usluga lične potrošnje u februaru 2022. godine, u odnosu na januar 2022. godine, u proseku su povećane za 1,1%
I pekare su postale mesta na kojima možemo biti neprijatno iznenađeni.
Jedno takvo iznenađenje zateklo je sve one koji su se ovih dana uputili u pekaru po omiljeno pecivo za koje su sada dali 5 ili 10 dinara više.
Uzrok tome može se potražiti kod domaćih proizvođača brašna koji se u poslednje vreme suočavaju sa dva problema - zamrznute cene pojedinih vrsta ovih proizvoda i ograničenje izvoza koje je u martu stupilo na snagu.
Kako su za Espreso potvrdili radnici u beogradskim pekarama posledicu ovoga osete i potrošači na svojim novčanicima.
- Stalno nešto poskupljuje. Kako dobavljači dižu cene, moramo i mi. U početku su se kupci žalili i negodovali, a sada su već navikli, kaže prodavačica u pekari.
Da cene peciva "tiho" rastu za 5 i 10 dinara potvrđuju nam i u drugoj pekari.
- Poslednjih godinu dana stalno poskupljuje repromaterijal za pekare. U poslednje vreme svake nedelje druga cena... Ja sam jednom podigla cene za 5, 10 dinara. Ne mogu više dizati cene peciva zbog kupaca, kaže za Espreso vlasnica pekare.
U narednoj pekari koju smo posetili kažu da su cene peciva podigli za 5 odsto još pre tri meseca.
- Poskupljuje brašno, ma sve... Zato moramo. Kupci su negodovali u početku, ali znaju i oni da rastu cene, ističe za Espreso radnica u pekari.
I burek je podlegao
Ni omiljeni srpski doručak burek nije odoleo poskupljenjima.
Donedavno kilogram bureka sa mesom koštao je 500 dinara, a pod pritiskom aktuelnih poskupljenja i njegova cena je skočila na 530 dinara.
U većini pekara trenutna cena bureka sa mesom je 160 dinara, dok je ovaj pekarski proizvod sa sirom nešto jeftiniji i košta 140 dinara.
Tiha poskupljenja pustoše novčanike
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku cene proizvoda i usluga lične potrošnje u februaru 2022. godine, u odnosu na januar 2022. godine, u proseku su povećane za 1,1%.
Potrošačke cene u februaru 2022. godine, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, povećane su za 8,8%, dok su u poređenju sa decembrom 2021. godine u proseku povećane za 1,9%.
U februaru 2022. godine, u odnosu na prethodni mesec, rast cena je zabeležen u sledećim grupama:
- Alkoholna pića i duvan (2,6%)
- Hrana i bezalkoholna pića (2,0%)
- Transport (1,6%)
- Zdravlje (1,2%)
- Restorani i hoteli (0,6%)
- Oprema za stan i tekuće održavanje (0,4%)
- Stanovanje, voda, električna energija, gas i ostala goriva (0,2%)
Pad cena zabeležen je u grupi Odeća i obuća (-1,2%).
Podsećamo, zbog poskupljenja osnovnih životnih namirnica Vlada Srbije je krajem prošle godine najpre ograničila cenu hleba, a potom i brašna, šećera, ulja, mleka i svinjskog buta. Ta uredba istekla je 10. februara, ali je produženo ograničenje cena na još tri meseca.
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!