ZANIMLJIVOST
SLIKU SRPSKOG DEČAKA IZ RATA SVI ZNAJU, ALI RETKO KO ZNA DA JE IZRASTAO U SLAVNOG GLUMCA: Voleo ga je ceo Nikšić
Imao je suprugu i tri ćerke, a njegovi potomci i danas žive u Nikšiću
Dragoljuba Jeličića fotografisali su prilikom odbrane Beograda 1914. kada mu je bilo samo 12 godina. Ta fotografija obišla je svet svedočeći o hrabrosti i očajničkoj borbi Srba pred daleko moćnijim neprijateljem.
Sa druge strane, Dragoljubu ta slava nije mnogo značila. On je život proveo boreći se za slobodu i nakon toga uživajući u njoj.
Preživeo je Prvi svetski rat, a borio se i u Drugom. Nakon toga se posvetio svojoj pravoj strasti - glumi. Igrao je u Riječkom narodnom kazalištu, a kasnije i u Nikšiću. U tom gradu ostao je do kraja života.
Imao je suprugu i tri ćerke, a njegovi potomci i danas žive u Nikšiću.
"Bio je član Udruženja dramskih umetnika Beograda. Komičar i glumac bio je član pozorišta u Beogradu, Skoplju, Jagodini, Rijeci, Tuzli i Nikšiću".
Ispraćaj dostojan heroja
Dragoljub Jeličić preminuo je 29. novembra 1963. u Nikšiću. Sugrađani su mu priredili dostojanstven odlazak. Saučešće se primalo u Lutkarskom pozorištu u Nikšiću gde se danas nalazi Narodna kuhinja, u ulici Novaka Ramova.
Dva dana kasnije, 1. decembra, Dragoljub je sahranjen uz sve državne počasti. Na čelu povorke u kojoj se nalazio skoro čitav grad i svi društveno-politčki delatnici Nikšića nošena je “piramida” sa petokrakom.
Povorka je išla centrom grada, kroz tadašnju ulicu Moše Pijade.
Dragoljub Jeličić sahranjen je na starom gradskom groblju u Nikšiću. Buduci da je bio nosilac tri medalje Obelića, kao i Titovog ordena, smatrao se herojem koji je zaslužio tako veliku sahranu.
Danas počiva u grobnici pored voljene supruge.
(Espreso / Istorijski zabavnik)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!