istina
Samo sloga Srbina spasava? Otkrivamo vam pravo značenje 4S za koje niste čuli!
No, tu teorije ne staju. Jedna se tiče i boginje Serbone.
Glavna uloga boginje Serbone jeste zaštita i plodnost u opštem smislu svega u prirodi, životinja i hrastinja. Zato je narod prizivao imenom majke,babice i dadilje. Ona reguliše lov na divlje životilje i u toj ulozi predsedava lovu i lovcima. Da bi zaštitila divljač ona ustreljuje svojim strelama boga lovaca Ariona.
Njena obeležja su krst sa 4 S što su ustvari 4 mlada polumeseca kao obeležja njene svemirske uloge. Taj Serbonin znak je ostao kao glavno oveležje srpskog grba.
Pored toga često se kod nje nalazi i simbol kretanja sunca. Taj simbol doslovno znači kretanje, kad sunce zađe-mesec izađe i obratno. Mladi mesec je simbol plodnosti a Serbona kao mesečevo božanstvo ima posebnu ulogu u zaštiti žena i rođenja. Zato su je nazivali i babicom. Herodot kaže da su žene iz Trakilje i Peonije prisile trebu carskoj Serboni. Ovo se može razumeti na dva načina ili da su je smatrali caricom ili sto je bila pareda cara Sorbana.
Najstariji kip Serbone koji je dosad pronađen je od pečene gline iz Podunavlja i potiče iz trećeg milenijuma pre nove ere.Artur Evens je našao na Kritu jedan kip Serbone koja kao njen paredo ima dva lava i potiče iz drugog milenijuma pre nove ere.
Za vreme prvog srpskog ustanka 1804. nepismeni srpski ustanici su bili daleko od intelektualne moći da dešifruju i objasne heraldičke srpske simbole koje su nasledili. A po crkvama i manastirima su uočavali dvoglave orlove čije značenje nisu bili u stanju da objasne. Slova S su tokom XVII i XVIII veka zapadni heraldičari pogrešno protumačili kao ognjila ili ocila. Čija heraldička praksa ne poznaje upotrebu slova kao heraldičkih elemenata.
Nažalost ovakvo tumačenje je prihvacćeno i kod Srba Kneževine Srbije.Tako je krst sa 4 S okarakterisan kao krst sa 4 ocila i dobio značenje Vatrom ćemo krst braniti.
Knez Miloš Obrenović ѕa vreme Kneževine Srbije 1815. uvodi 4 S kao grb Kneževine.
(Espreso.co.rs/arheo-amateri.rs/erepublik.com)