EPIDEMIJA
KAZNA JE 150.000 DINARA! Roditelji poslali dete ZARAŽENO KORONOM u školu, sad će to SKUPO DA PLATE
Suština prekršaja je ugrožavanje javnog zdravlja građana i nepostupanje prema propisima koji inače utiču na sprečavanje širenja epidemije
Pomoćnik ministra zdravlja za sektor sanitarne inspekcije Goran Stamenković, ocenio je ponašanje roditelja koji su dete poslali u školu pre nego što su dobili rezultate testiranja na koronavirus, kao nedopustivo i nonšalantno.
On je za RTS istakao da je suština prekršaja ugrožavanje javnog zdravlja građana i nepostupanje prema propisima koji inače utiču na sprečavanje širenja epidemije.
Reagujući na postupanje roditelja koji su svoje dete poslali u Osnovnu školu “Braća Jerković” u Železnik, pre nego što su dobili rezultate testa na koronavirus, a za koje je utvrđeno da pozitivno, Goran Stamenković je za “Beogradsku hroniku”, istakao da je nedopustivo takvo ponašanje roditelja posle svih ovih meseci, ovolikih apela Kriznog štaba, ministara i zdravlja i prosvete.
“Jedna porodica da se ovako nonšalantno ponaša i da prosto ne obrati pažnju na neke stvari koje su u porodici očigledne a to je verovatno simptomatologija. Ako postoje znaci bolesti ili ne, onda se bar sačeka rezultat testa i obavesti škola”, izričit je Stamenković.
Istakao je da je Ministarstvo prosvete učinilo ogromne napore svih ovih meseci, dosta je instrukcija dato, preporuka, a sada je i ova zvanično instrukcija ušla i kao deo obaveznog postupanja shodno Uredbi o merama za sprečavanje širenja, odnosno daljeg oboljevanja građana od kovida 19.
Preti im i krivčina odgovornost
Što se tiče mera koje će biti preduzete prema roditeljima, Stamenković je rekao da je Ministarstvo prosvete uradilo ono što je trebalo, a kako je ocenio, “verovatno će tu ići i jedna krivična odgovornost roditelja“.
Objasnio je da će Ministarstvo zdravlja, kao logistika u zavisnosti kakve podatke dobije od nadležnog Zavoda za javno zdravlje, gradskog ili Instituta za javno zdravlje Srbije “Batut”, preduzeti i mere.
Dodao je da za fizičko lice inače postoji prekršajna odgovornost od 50.000 do 150.000 dinara.
“Suština prekršaja jeste ugrožavanje javnog zdravlja građana i nepostupanje prema propisima koji inače utiču na sprečavanje širenja epidemije. U odnosu na procenu rizika koju će epidemiolozi proceniti i u odnosu na zdrvstveni nadzor koji će narednih dana uslediti nad tom porodicom, detetom i svim ostalim đacima koji su u tom razredu boravili – preduzeće se mere”, pojasnio je pomoćnik ministra zdravlja.
Naglasio je da u “Batutu” postoji poseban tim koji se bavi nadzorom u školskim objektima.
Takođe, kazao je i da je sanitarna inspekcija dobila nalog, a da se inače po planu rada kontrolišu školski objekti.
“Idemo i preventivno i po prijavama”, precizirao je Stamenković.
Sanitarna inspekcija u mobilnom stanju
“Nama je svaki vikend bio sa velikom ažurnošću bio. Mi jesmo u jednom mobilnom stanju kao sanitarna inspekcija i ministarstvo zdravlja, od Nove godine, na graničnim prelazima od marta”, naglasio je Stamenković.
Naveo je da se najčešće krši upravo broj posetilaca u objektima, nepoštovanje distance, nenošenje maske kod korisnika usluga i kod zaposlenih, kao i neke druge mere po pitanju dezinfekcije.
“Imali smo dva događaja morali smo da izvršimo nadzor sa policijskom upravom u određenim gradovima. Od 30.000 nadzora sanitarne inspekcija u prethodna dva meseca, od toga samo 6.800 nadzora su po pitanju kovida i poštovanja instrukcija”, kazao je pomoćnik ministra za sanitarnu inspekciju.
Što se tiče očekivanih rezultata, ocenio je da smo verovatno još uvek u nekoj fazi preispitivanja svesti i da mnogi nisu dovoljni odgovorni prema samom sebi a onda i prema drugima.
Od petka pojačan inspekcijski nadzor
Komentarišući rad od petka kada je i pojačan inspekcijski nadzor Stamenković, kaže da su nastavili da rade kao i prethodno, a da je možda dinamika pojačana prema određenoj grupi objekata u odnosu na rizike.
“Možda je ovih dana ugostiteljstvo opet palo na ispitu, samo u dva dana bilo je 20 prijava širom Srbije”, naveo je on.
Kazao je i da su javni prevoz obuhvatili kontrolom od juna, kao i da je unutrašnja kontrola u saradnji s komunalnom policijom obavezna da kontroliše putnike, da opomene i da udalji iz auta.
Naglasio je da će sanitarna inspekcija po Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti i dalje pisati prekršajne prijave. Međutim, dodao je da postoji i Zakon o javnom zdravlju prema kojem i nekih 11 ministarstava i različitih republičkih, kao i lokalnih inspekcija imaju mogućnost da preduzmu i takve mere.
“Nadzor je neophodan ali svest koju smo gradili svih ovih meseci, mora da se podigne na viši nivo. Naše kazne su dovoljno oštre u ovom trenutku , a da li ih treba pooštriti sigurno će ministarstvo zdravlja ovih dana preispitati”, naveo je Stamenković.
Smatra da veliko strpljenje sanitarnih inspektora i odlučnost da ne posustanu svih ovih meseci sigurno mora da da rezultate.
Goran Stamenković je rekao i da su u toku konkursi za prijem 30 novih inspektora, a nada se da će već u oktobru imati novi konkurs.
Bonus video:
(Espreso.co.rs / RTS)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!