KAKVA PRIČA
NAJDUŽI LOV NA ČETNIKA: Velimir je pripadnik Ravnogorskog pokreta koji se skrivao punih 17 godina!
Zarić nije bio u borbenim jedinicama već obaveštajni oficir lično podređen Draži Mihailoviću
Njegovu priču zabeležio je književnik i novinar Antonije Đurić.
Velimir Zarić iz Kačera je jedini pripadnik „Ravnogorskog pokreta koji je ostao u slobodnim srpskim planinama punih 20 godina”.
Za njim su Nemci tragali četiri, a sledbenici Josipa Broza 17 godina, koliko je od 1941. do 1961. proveo u šumi. Sve je to u pripovesti „Najduži lov na čoveka” zapisao čačanski književnik i dugogodišnji novinar „Politike” Antonije Đurić, u tek štampanoj povesnici „Ravnogorci govore” („Duhovni lug”, Kragujevac, 2017). Sreli su se krajem prošlog veka u Milvokiju (SAD) gde je Zarić živeo i tako je nastala priča o sudbini kapetana Vrhovne komande Jugoslovenske vojske. Legenda ide ovako...
Nemce je tri puta ujeo za srce. Jednom u Brđanima, pa u Štavici kad im je iz voza oteo oružje a nemačke vojnike pustio da ne strada srpska nejač u osveti sto za jednoga. Trećeg puta, samo njemu znanim stazama i bogazima, prebacio je 6.000 pušaka i 12 tona municije iz Malog Mokrog Luga do Ravne gore. Zavarao je sve potere i odlikovan je, odlukom zapovednika Srpske vojske u otadžbini, Zlatnom medaljom Miloša Obilića.
Zarić nije bio u borbenim jedinicama već obaveštajni oficir lično podređen Draži Mihailoviću. Još 1941. s 27 godina se zakleo da se nikome predati neće. Posle rata, za 17 godina, četiri planine bile su mu skuti – Tara, Romanija, Kopaonik i Zlatibor. Godinama kasnije, Đuriću je u Milvokiju besedio:
"Poželim se oca i majke. Banem jedne noći, oprezno. Nisam mogao da poverujem da će komunistička vlast od mojih seljana načiniti doušnike. Otac se pohvali rođaku da sam živ, ovaj šapne drugom i ode vest gde ne treba. Uhapse oca, majku, sestru i dvojicu braće. Mučili su ih dva meseca. Nisu priznali da su me videli, ali Ozna se posluži prevarom: rekne da je sestra Grozda sve priznala...
Posle dva meseca su ih pustili. Hteo sam da se se ubijem u dvorištu očeve kuće. Ima li smisla da živim kad mi ovako muče roditelje, sestru i braću? A kako, opet, da dignem ruku na sebe.
U zoru neko kuca na zemunicu više kuće, jedared, ponovo. Podignem poklopac i ugledam brata. Pokaza mi pištolj.
– Ozna mi je dala da te ubijem.
– I pristao si?
– Mučili su me, sav sam utrnuo od batina. Rekao sam: ’Dajte mi pištolj, ja ću ga ubiti ako se pojavi. A ti znaj – niti ću te izdati niti ubiti. A ako bilo kad vidiš neke ljude pored mene pucaj bez milosti, ubij i mene i druge, znači da sam poludeo i da sam te izdao.’
Braću su ponovo uhapsili 1949, mučili ih, tukli pa pustili. Dve godine kasnije oca i brata Tomu osude na po osam meseci zatvora, Stojana, školovanog trgovca, na dve godine. Brat Žarko je i bez suda bio usuđen na doživotnu osakaćenost. Majci, srećom, nisu sudili. Obrazloženje presude bilo je: „Skrivali bandita”.
„Navrzao se Stojanu posle robije neki kafedžija iz Užica, kaže da je moj tobožnji prijatelj. Brat je osetio da taj radi za Oznu, jer ga ne ispušta iz vida. Jednom mu je doneo štof na poklon, dobio ga, veli, iz Austrije od nekih prijatelja, emigranata. Brat primi poklon, sluteći da je mamac, i sakrije u kući. Jednog dana kafedžija mu zatraži parče štofa da bi mu, kaže, pribavio isti za prsluk. Vidi brat koliko je sati: donese parče a kafedžija i Ozna zaključe da ga nije dao meni. Onda kafedžija hoće, veli, da vidi kako živimo, da nam dođe u kuću. I poveo vozača kojem milicija usput salutira. Ugosti ih brat, a kafedžija hoće da upozna i našu sestru Grozdu u obližnjem selu i upita je ima li jaja za prodaju. Predloži joj uhoda da nakupi jaja, a on će dolaziti kolima da ih preuzme, da se ona ne muči oko prevoza. A ja sam već bio na Kopaoniku.
U proleće 1961. bio sam na Romaniji, silazio u Sarajevo. Imao sam lažnu ličnu kartu, dve bombe i pištolj ispod koporana i krenem ka Užicu. Tito je dolazio u Užice na neku proslavu i znao sam da će se svi zamarijati oko toga pa sam dva dana pre njegovog dolaska prošao kroz okićenu užičku varoš. Onda sam u Rumi obukao građansko odelo i posle 17 dana stigao do Maribora. Dravu sam prešao s priborom za pecanje. Graničari su ispaljivali svetleće rakete. Puzio sam možda kilometar i sakrio se iza drveta. Ujutro sam shvatio da sam u Austriji i krenuo pešice u Beč. Usput je motociklom naišao Slovenac iz Klagenfurta i odvezao me u policiju gde sam posle 17 godina dobio krevet s posteljinom.”
Čekajući iseljenje u SAD radio je u fabrici kod Beča i poslao tri pisma ukućanima u Srbiju, potpisujući se kao Mile Božić ili Vilibald Zarić. I kućani i policija prepoznali su rukopis. Više nisu dirali rodbinu jer su shvatili da je Velimir daleko.
Gardijski oficir Slobodan Zdravković i prijatelj Ratko Rančić pomogli su mu da se skući u Milvokiju. Tu je kao varilac zarađivao 10 dolara na sat u vreme kad je porodica mogla da živi celu sedmicu za 20 dolara i kupio kuću.
– Amanet mu je, reče, bio da se živ vrati u otadžbinu, a ako tako ne bude da ga rodbina prenese i sahrani u zavičajno groblje podno Zlatibora – seća se Antonije Đurić.
A Velimirov sinovac Radoje Zarić iz Užica veli da je tako i bilo.
– Čiča je umro u SAD ali je pre toga uplatio nekoj agenciji da ga prenesu u večnu kuću u Kačeru. Proveo je po 47 godina života u Srbiji i izbeglištvu. U SAD su ga zvali Vilijam. Supruga Radmila, učiteljica s kojom nije imao dece, umrla je pre njega i sahranjena tamo.
Pogledajte bonus video:
(Espreso.co.rs / Glaszapadnesrbije.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!