prikupljaju potpise
ONI HOĆE DA PODIGNU SPOMENIK IZDAJNIKU: Tvrde da je Milan Nedić spasio srpski narod!
Na Savindan su poštovaoci njegovog lika i dela, okupljeni oko Srbske akcije i kluba Carostavnik, prikupljali potpise za podizanje spomenika Nediću
Ko je bio Milan Nedić?
Pre raspada Jugoslavije odgovor je bio jedan: saradnik nacističke Nemačke i sprovodilac politike Adolfa Hitlera.
Sve to i dalje je predmet rasprave na sudu tokom pokušaja rehabilitacije Milana Nedića. Proces za njegovu rehabilitaciju je nastavljen, a s početkom ove godine zaljubljenici u njegov lik i delo nastavljaju da ga veličaju.
Naime, na Savindan su poštovaoci njegovog lika i dela, okupljeni oko Srbske akcije i kluba Carostavnik, prikupljali potpise za podizanje spomenika Nediću.
- Zbog svojih ratnih podviga i svojih spasonosnih zasluga za srbski narod, đeneral Nedić zaslužuje spomen obeležja širom Srbije. U Aranđelovcu jedna od centralnih gradskih ulica već nosi ime po njemu, a smatramo da je vreme da se i Beograd oduži besmrtnom đeneralu - rekli su tada oni, a tragom te priče kontaktirali smo Vuka Stanišića, pripadnika Srbske akcije i člana kluba "Carostavnik" koji je jedan od organizatora te incijative i postavili mu nekoliko pitanja.
Zašto hoćete da podignete spomenik Milanu Nediću?
- Zbog toga što je reč o velikom i zaslužnom Srbinu, junaku Prvog svetskog rata i mudrom državniku i mučeniku iz stradalnog doba okupacije u Drugom svetskom ratu. Nedić je uspeo u svojoj borbi da biološki sačuva srbski narod koji je bio na rubu propasti 1941. godine. To je više nego dovoljan razlog da Nedić dobije spomen obeležja širom srbskih zemalja, kao i ulice u njegovu čast. Tim povodom, jako je pozitivna stvar što u Aranđelovcu već postoji Ulica Đeneral Milana Nedića.
Koja je, po vašem mišljenju, prava istina o smrti Milana Nedića?
- Smatramo da je ubijen i da su komunistički zločinci rešili da ubiju đenerala Nedića jer nisu mogli da dokažu bilo kakvu krivicu ovog časnog srbskog oficira i državnika.
Milan Nedić se 1943. sastao sa Hitlerom. Koji je vaš stav prema tom sastanku?
- Nedić se sastao sa Hitlerom iz diplomatskih pobuda kako bi popravio težak položaj srbskog naroda pod okupacijom. Tu nema ničeg nelogičnog ili nerazumnog. Postoji pouzdano svedočenje Hermana Nojbahera o tom susretu.
Za vreme vladavine Milana Nedića (čija vlada je imala dužnost da registruje i hapsi Jevreje, i upravljala logorom Banjica zajedno sa Nemcima) Jevreji su istrebljeni u Beogradu, koji je proglašen prvim Judenfrei gradom u Evropi. Koji je vaš komentar?
- Polako, mnoge od tih teza komunističke itoriografije su osporene ili je čak utvrđena njihova neistinitost. Nedićeva vlada nije doprinela istrebljenju bilo kog naroda ili etničke grupe u Beogradu i uopšte, ona nije imala ono što se u pravu zove "monopol fizičke prinude". To je bila vlada pod okupacijom.
Jevrejima je svako pominjanje Milana Nedića izuzetno bolno, kao i ideja o podizanju spomenika. Kako se osećate zbog toga?
- Koliko vidimo i pratimo, nijedna nacionalna zajednica se nije oglasila protiv naše inicijative. Kako god, žao nam je ako bilo ko ima predrasude ili negativno mišljenje o Nediću i našoj inicijativi. Naš cilj nije da ožalostimo bilo koga već da se odužimo čoveku koji je zaslužan za biološki opstanak srbskog naroda.
Zašto su Saveznici izručili Nedića Titu?
- Iz istog razloga zbog koga su činili masovne zločine bombardovnjima srbskih gradova 1944. Dakle, zbog toga što su bili Brozovi saveznici protiv interesa srbskog naroda.
Koji je vaš stav prema Dimitriju Ljotiću?
- Srbska Akcija ideološki predstavlja savremeni izraz zboraške ideje. Stoga Ljotića smatramo učiteljem i imamo o njemu stav isti kakav je imao i njegov prijatelj - Sveti vladika Nikolaj, za koga je Ljotić "političar sa krstom i ideolog hrišćannskog nacionalizma".
A prema Draži Mihailoviću?
- Za razliku od Nedića i Ljotića, Draža je verovao u tzv. "zapadne saveznike" i nije razumeo da su zapadne liberal-demokratije neprijatelji srbskog naroda. Takođe, nije u dovoljnoj meri bio svestan komunističke opasnosti. To mu je i došlo glave.
Masovna streljanja Srba u odmazdi za ubijene Nemce su zaustavljena na zahtev Nedića. Njegova vlada je, međutim, do tog trenutka učestvovala u pripremi tih streljanja. Zašto?
-To nije istina, Nedićeva vlada nema veze sa streljanjem civila i pripremama streljanja. To je dokazano i u tekućem postupku Nedićeve rehabilitacije.
Uredbama Nedićeve vlade je zabranjeno "Jevrejima i Ciganima" da rade u državnim službama, da budu studenti Beogradskog univerziteta, da učestvuju u Nacionalnoj službi rada za obnovu Srbije, a sva njihova imovina proglašena je vlasništvom Srbije bez naknade. Vaš komentar na ove uredbe?
- Mnogi akti Nedićevoj vladi su ultimativno naloženi od strane okupatora, i tu ne postoji slobodna volja. Mere koje je okupator sprovodio prema populacijama koje pominjete, bile bi sprovedene svakako, sve i da nije postojala Nedićeva vlada. A ta vlada je morala postojati zarad biološkog opstanka srbskog naroda.
Nedić je govorio da je Beograd "izgubio nacionalna obeležja" jer je bio "okupiran Jevrejima, masonima i komunistima". Šta mislite o ovome?
- Nedić je bio svestan štetnog karaktera komunizma i masonerije, i to je ispravan stav. Prepoznao je da određeni broj pripadnika jevrejskog naroda figurira u ovim pokretima, ali Nedić nije bio nikakav antisemita kao što mu komunisti pripisuju. Sve što je o Jevrejima Nedić govorio, treba posmatrati u kontekstu tadašnjeg vremena i okolnosti. Na primer, Sveti vladika Nikolaj ima mnogo upečatljivijih citata na ovu temu od Nedića ili Ljotića, ali niko ko je častan, razuman i iole obavešteni Srbin, ne može izneti negativan stav o Nikolaju. Može se reći da je naš cilj to da u širim narodnim masama skinemo epitet "kontroverznosti" sa časnih imena Milana Nedića i Dimitrija Ljotića.
Bonus video:
Espreso intervju, Boško Obradović i Saša Radulović
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!