pravda na čekanju
Uz blagoslov Patrijarha, srpski lekari i advokati tuže NATO: DETALJI TUŽBE VEKA! Na udaru 19 zemalja!
Od 1999. godine broj obolelih od karcinoma u Srbiji uvećao se čak pet puta.
Presuda iz Italije i Velike Britanije budi optimizam
Do sada nije prošla nijedna tužba koje je podnošena iz Srbije protiv država NATO-a. Za slučaj male Milice koja je poginula u bombardovanju nemački sud je odbio tužbeni zahtev. Porodice poginulih radnika RTS-a podnele su tužbu pred italijanskim kasacionim sudom, ali se on proglasio nenadležnim i sada se ova slučaj nalazi pred Međunarodnim sudom u Strazburu.
- Zbog negativnog epiloga ovih slučajeva, moramo da utvrdimo koji su propusti napravljeni, a tužbe na kojima ćemo raditi pripremićemo pažljivo.
Trebaće nam godinu do dve da prikupimo potrebne dokaze - kaže Aleksić.
Razlog za optimizam daju ipak dva slučaja. U Italiji je sud osudio državu jer je zaključio da je odgovorna što je poslala 45 karabinjera na KiM, na teritoriju koje je bombardovana osiromašenim uranijom, koji su potom oboleli od kancera. Prema podacima koji su objavljeni u srpskim medijima, Italija mora da isplati ili je isplatila između 200.000 i 1,2 miliona evra po svakom obolelom vojniku.
Makedonija sledeće godine u NATO - sa novim imenom?
Prema rečima Aleksića, poznato je i da je jedan vojnik iz Velike Britanije koji je bio u dodiru sa osiromašenim uranijom dobio presudu protiv države, koja je dužna da mu isplati odštetu.
Prema nekim podacima, na teritoriju bivše Jugoslavije bačeno je 15 tona osiromašenog uranijuma, a najviše na jug Srbije, uključujući i Kosovo i Metohiju. Od malignih bolesti u Srbiji svake godine oboli oko 33.000 ljudi. Od 1999. do danas broj obolelih od karcinoma povećao se pet puta.
(Espreso.co.rs/ Blic.rs)