Ova zaraza u Srbiji se širi kao vatra među našom decom! Ostaje u vazduhu 2 sata, a jedna vrsta je jako opasna
Dom zdravlja, Foto: ZORANA JEVTIĆ

OPREZ

Ova zaraza u Srbiji se širi kao vatra među našom decom! Ostaje u vazduhu 2 sata, a jedna vrsta je jako opasna

Male boginje su veoma zarazna virusna infekcija, sa simptomima koji se javljaju 7 do 18 dana nakon izloženostio

Objavljeno:

U Srbiji se beleži nagli porast slučajeva zaraznih bolesti: male boginje sa 158 novih slučajeva u novembru, od kojih je 137 u Novom Pazaru, kao i sve veći broj dece obolele od varičela u beogradskim vrtićima. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije, broj obolelih od morbila je za 55 veći nego prethodnog meseca, a kako lekari ističu, da su ovčije boginje uobičajena pojava u periodu od novembra do januara.

- Razlika između malih boginja i varičela postoji, međutim neretko se dešava da se roditelji zbune. Male boginje imaju promene koje izgledaju kao kada bismo umočili četkicu za slikanje u crvenu boju i poprskali dete. To su promene koje su na nivou kože. Sitne su, počinju iza ušiju i spuštaju se nadole - objašnjava Saša Milićević.

Varičela izgleda potpuno drugačije, ističe dr Milićević.

Boginje
foto: Profimedia

- Kada su u pitanju varičele, promene su drugačije. Prvo kreće sitan osip, zatim se uzdigne do površine, to se zove papula i na kraju nastane specifična promene kao kap rose na tom crvenilu. Nakon toga i jedan vodeni mehurić i na kraju krasta. Varičele su malo veće u odnosu na morbile - kaže Saša Milićević.

On ističe da obe vrste spadaju u osipne groznice i da su veoma zarazne.

- Lako se prenose, posebno morbile. Uvek se prenose u kolektivima, najčešće u vrtićima - kaže Milićević.

Bolest ne može da se prepozna odmah

Kako ističe dr Saša Milićević, bolest ne može da se prepozna odmah, već je potrebno nekoliko dana da se zaraza ispolji.

- Bolest se ne može prepoznati odmah. Dete bude malaksalo, javlja se temperatura, opšte stanje je loše, odbija hranu, apetit je slab. I počinje kao bilo koja respiratorna infekcija ili bilo koji drugi virus. Tek posle dva ili tri dana, kada su u pitanju male boginje, počinje ospa koja se javlja oko ušiju i spušta nadole - objašnjava dr Milićević.

Ovčije boginje manifestuju se potpuno drugačije.

- Kada su u pitanju ovčije boginje, onda počinje po trupu, ali su to promene koje dosta svrbe. Nekada to može biti i alergija, pa se roditelji uplaše da su boginje. Svakako je najbolje da se roditelji odmah jave pedijatru, kako bi im bila slika jasnija i to je najbolji savet - kaže dr Milićević za "Prva" TV.

Kejli Burk, Varičela, Velike boginje, Ovčije boginje
foto: Facebook/Kayley Burke

Dete tri nedelje prenosi zarazu

Za "Jutro na Blic" dr Olivera Ostojić, pedijatar i pulmolog DZ Dedinje nedavno je objasnila koje su komplikacije i kako se šire ovčije boginje među decom.

- Bolest nije teška, to su dečije zarazne bolesti, u principu u ogromnom procentu nisu teške, prolaze kod kuće sa pojačanom higijenom kože, sa rehidracijom, sa pojačanom negom deteta, ali ono što je bitno to su komplikacije. Može se komplikovati u izvesnom broju slučajeva i upalom pluća, što onda već zahteva ozbiljniji pristup i možda čak i hospitalizaciju - priča dr Obradović.

Komplikacije varičele su veoma retke

Srećom, dodaje, komplikacija ovčjih boginja su veoma retke.

- To se retko dešava, ali ono što može da se desi kao komplikacija, češća komplikacija, to je upala pluća koja se takođe retko komplikuje sa nekim drugim stanjima - zaključila je dr Olivera Ostojić.

Kako se prenose varičele

Varičela se prenosi direktnim kontaktom – vazdušno-kapljičnim putem, jer se virus nalazi u sekretu respiratornog trakta obolelih.

Drugi načini širenja obuhvataju direktni kontakt sa obolelim odnosno sa sadržajem vezikula kao i sa sadržajem vezikula obolelih od herpes zostera, pošto su te kožne promene kasna komplikacija i posledica infekcije virusom varičele.

Indirektan put prenosa je moguć preko predmeta kontaminiranih sadržajem vezikula.

Poslednja faza kožnih promena - takozvane kraste nisu zarazne.

Kako se prenose morbile

Male boginje su veoma zarazna virusna infekcija, sa simptomima koji se javljaju 7 do 18 dana nakon izloženosti. Uzročnik je RNK virus iz roda Morbillivirus, porodice Paramyxoviridae, a izvor infekcije je obolela osoba. U bliskom kontaktu, 9 od 10 osetljivih osoba se zarazi.

Male boginje, Morbile
foto: Profimedia/Ilustracija

Virus malih boginja može ostati u vazduhu i na površinama do 2 sata nakon što zaražena osoba napusti prostoriju.

Prema rečima dr Ivane Begović Lazarević iz Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu, koje je nedavno govorila za "Blic Zdravlje", morbile se šire direktnim kontaktom s obolelom osobom, respiratornim kapljicama ili retko preko kontaminiranih predmeta.

Inkubacija traje 7-18 dana, nakon čega se javljaju simptomi poput povišene temperature, sekrecije iz nosa, kašlja i konjunktivitisa, koji traju 2-4 dana. Slede povišena temperatura preko 40 stepeni i makulopapulozna ospa. Obolela osoba je zarazna 4 dana pre pojave ospe i 4 dana nakon toga.

Sve komplikacije malih boginja

upala srednjeg uha javlja se kod 6 do 8 od 100 obolelih osoba

dijareja se javlja kod 6 od 100 obolelih

upala pluća se javlja kod 1 do 6 od 100 obolelih

zapaljenje mozga se javlja kod 1 od 1000 obolelih

subakutni sklerozirajući panencefalitis, veoma teška komplikaciju koja se javlja nekoliko godina nakon infekcije

Bonus video:

03:03

Oglasio se gradonačelnik Sremske Mitrovice zbog neviđene štete: Psi lutalice rastrgli ovce u dva domaćinstva

(Espreso/Blic)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.