pravila ramazanskog posta
POČEO RAMAZAN, nema pića, NEMA LEKOVA, nema ni rata, a šta još vernici nikako NE SMEJU DA URADE?!
Ramazan je sveti mesec za islamske vernike u kome počinje strogi post koji traje 30 dana, nakon čega se obeležava značajan islamski praznik Ramazanski bajram. Ovo je lista dozvoljenih i zabranjenih stvari u toku posta.
Post se svakoga dana prekida u trenutku zalaska sunca. Taj obrok nakon zalaska sunca zove se iftar i smatra se dobrim delom organizovati iftar za rodbinu i prijatelje.
Ipak, neke kategorije ljudi su izuzete od obveze posta. To su deca prije puberteta i mentalno zaostale osobe. Drugima je dozvoljeno da odlože post: ženama nakon porođaja i u vreme ciklusa kada su dužne su da odlože post (i sve druge islamske dužnosti), ratnicima, bolesnicima, onima koji ne mogu post izdržati zbog teških poslova, iznemoglima od starosti, ženama u trudnoći i dojenju.
Sve ove skupine dužne su kasnije kroz godinu nadoknaditi post dan za dan (da ne stigne sledeći Ramazan,a da nisu napostili prethodni) ili nahraniti po jednog siromaha za svaki propušteni dan posta.
Nakon meseca posta ramazana obeležava se praznik koji se zove Ramazanski bajram. Bajram se kod Bošnjaka obično čestita rečima: "Bajram šerif mubarek olsun". U prevodu: "Neka je plemeniti Bajram blagoslovljen". A odgovor glasi ovako: "Allah razi olsun", ili u prevodu: "Neka je Allah zadovoljan". Ramazanski bajram je veliki islamski praznik kojim se obeležava kraj meseca ramazana.
NAJMISTIČNIJE MESTO U SRBIJI: Iz ove pećine izvire voda koja leči mnoge bolesti! (FOTO) (VIDEO)
Sadekatul-fitr je bajramski doprinos koji muslimani daju (u ime Alaha) siromasima krajem Ramazana, pred Bajram. Taj se doprinos daje da bi siromašni bili pošteđeni oskudice i traženja milostinje na Bajram.
Uz sadekatul-fitr muslimani uobičajeno u mesecu Ramazanu daju i zekat, čime ispunjavaju četvrtu praktičnu dužnost islama i četvrti od pet stubova islama.
(Espreso.co.rs / Dnevni avaz)