Da li tuširanje sa uključenom veš-mašinom može biti opasno? Mnogi Srbiju nemaju pojma koji je odgovor
Foto: Yevhenii Podshyvalov / Panthermedia / Profimedia

POSLUŠAJTE

Da li tuširanje sa uključenom veš-mašinom može biti opasno? Mnogi Srbiju nemaju pojma koji je odgovor

Na društvenoj mreži X pokrenula se polemika upravo oko toga

Objavljeno:

Mnogi građani imaju nedoumicu da li je tuširanje sa istovremeno uključenom veš-mašinom dozvoljeno i da li može biti opasno. Mnogi potrošači izbegavaju kupanje dok veš-mašina radi, ali ima i onih koji smatraju da to ne može biti opasno.

Na društvenoj mreži X pokrenula se polemika upravo oko toga.

- Je li opasno tuširanje dok radi veš mašina? Ja to nikad ne radim jer mislim da je strogo zabranjeno, a čak mi niko nije ni rekao to nego sam izmislila i poverovala - napisala je jedna korisnica i pokrenula lavinu komentara:

- Što je najgore, može biti. Ja čuo za neki slučaj prošle godine i od tad izbegavam te dve radnje istovremeno - piše u prvom komentaru, a u drugom stoji:

- Ako prskaš po mašini, svakako može biti, inače ne više opasno od uključenog frižidera ili usisivača.

Neki su precizirali i da može biti opasno ukoliko je odvod mašine u kadu.

- Ako su ti strujne instalacije okej nije ništa opasno. Ako ti npr. uzemljenje nije dobro ili ga nema, može te udariti struja dok se tuširaš i ako ti je uključen TV.

Mnogi su podsetili i da bojler treba da bude isključen prilikom kupanja.

Andrej Čoha profesor elektrotehničke škole "Nikola Tesla" u Beogradu je prilikom jednog gostovanja na TV Prva rekao da često potcenjujemo struju i da je smatramo zdravo za gotovo.

- Mi nemamo neki kritičan odnos prema instalacijama. U slučaju da je kuća stara 30, 40 godina, da li je neko pozvao elektičara da prvo proveri instalacije? Verujem, ne mnogo njih. Kada grejač u veš-mašini probije, voda dođe u kontakt sa žicom koja proizvodi toplotu, voda se naelektriše. Mora da se obratiti pažnja na ispravnost uređaja. Čim primetite da nešto nije regularno, ma kakva sitnica, pozovite majstora. Nema normativa. Za pet godina će sigurno sigurnosni ventil da se napuni kamencom - istakao je Čoha i dodao da ni u kom slučaju ne smemo da se tuširamo dok je odvodna cev od uključene mašine u kadi.

- Kod neispravnih uređaja može da se naelektriše voda koja odlazi iz mašine, sa 220 volti i koja ide u kadu. Ako već morate, uzmite nastavak, pa tu vodu preusmerite u vc šolju. Može i u kadu, ali se nemojte kupati.

Čoha je naveo da ako je prekidač nepravilno vezan, može da izazove peckanje kada pustimo vodu iz slavine, iako je bojler isključen. Dodao je da to može da se desi ako prekidač prekida nulu, tada faza može da elektriše vodu, i da bi se u tom slučaju trebalo obratiti majstoru.

01:40

ŠTEDITE ELEKTRIČNU ENERGIJU: Dragoceni saveti kako da vam računi za struju uvek budu minimalni

(Espreso/Kurir/)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.