odmor za sva čula
U blizini prve prestonice Stefana Nemanje nalazi se idealna banja za vikend beg: Nudi odmor za sva čula (FOTO)
Kuršumlijska banja je nekada bila poznata i kao Košanička banja, Čoban banja i Prepolaška banja
Banjski turizam je u procvatu, a naša zemlja je bogata termalnim izvorima koji je čine od severa do juga primamljivom za turiste.
Kuršumlija je svima dobro poznata, ali i istorijski važna. Naime, prva prestonica Stefana Nemanje rodonačelnika slavne dinastije Nemanjića bila je upravo u ovom gradu.
Stefan Nemanja je baš u Kuršumliji podigao Manastir Svete Bogorodice i Manastir Svetog Nikole. U ovom kraju, a u podnožju glavnog skijaškog centra naše zemlje – planine Kopanik, nalazi se i sjajno lečilište koje nosi ime Kuršumlijska banja.
Istorija Kuršumlijske banje
Kuršumlijska banja je nekada bila poznata i kao Košanička banja, Čoban banja i Prepolaška banja.
Njena nadmorska visina znatno je niža od najvišeg vrha navedene planine – Pančićevog vrha – iznosi između 432 i 448 metara, što je jedna od najidealnijih nadmorskih visina.
Otkriće njenih lekovitih voda i mnogobrojnih potencijala seže u davnu prošlost o čemu svedoče mngobrojni podaci poput onog da je učitelj Mihailo St. Riznić na obali Banjske reke pronašao prelep kamen od belog mermera, na kojem su bile uklesane reči posvećene boginji lekovitih voda. On je ovaj kamen, posvećen banjskoj nimfi, pronašao još 1884. godine, ali su ga Nemci za vreme okupacije ukrali i odneli u svoju zemlju.
Prvi koraci u preuređenju ove banje i njenom adaptiranju za posetioce kreću da se odvijaju 1882. godine. Ali, ono po čemu se veoma ističe – blatno kupatilo, izgrađeno je tek 50-ih godina prošlog veka. S time je Kuršumlijska banja počela jedan ozbiljan posao izgrađivanja sada modernog turističkog centra, navodi portal banjeusrbiji.
Banjske lekovite vode
Kuršumlijska banja je specifična po tome što broji široki spektar različitih termomineralnih, termalnih i mineralnih voda, čije se temerature kreću od 14°C do zavidnih 67°C.
Ovako visoka temeratura vode veoma se retko može naći po banjama, te je to još jedan kvalitet koji izdvaja ovu banju, jer su ovakve vode izuzetno zahvalne u lečenju. One spadaju u klasu natrijum-hidro karbonatnih, fluoridnih i sulfidnih hipertermi.
U banji se tretiraju mnoga stanja, poput: raznih vrsta neuroloških oboljenja poput neuralgije, više vrsta reumatizma (akutni, hronični, degenrativni, ekstra-atrtikularni), mnogobrojni ginekološki problemi, između kojih je i sterilitet i postoperativna stanja zbog steriliteta...
Šta videti u okolini banje?
Najpoznatiji lokalitet u neposrednoj blizini banje je Đavolja varoš.
A tu je i čuvena Prolom banja, kao i Lukovska Banja, koja sem lekovitih termomineralnih voda, takođe pruža sjajne uslove za rekreaciju i odmor u prirodi.
U okolini se nalaze i brojni manastiri kao što su: manastir Svetog Nikole, Svete Bogorodice, ali i druge važne građevine poput Brankove kule, Ivan kule, Marine kule, ali i ruševina vizantijske bazilike.
Bonus video:
(Espreso / BlicŽena / Prenela: J.N.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!