PAŽNJA!
Lekarima iz Srbije stiglo hitno obaveštenje u vezi sa ovim lekom: U Evropi je bilo smrtnih ishoda
U pismu se navodi da su moguće pojave anafilaktičkih reakcija mesecima ili godinama nakon početka primene
Zdravstvenim radnicima u Srbiji upućeno je pismo o mogućnoj pojavi anafilaktičkih reakcija kod pacijenata koji primaju lek u vidu injekcija za lečenje multiple skleroze (MS). Radi se o leku glatiramer-acetat a pismo su uputile kompanija Actavis d.o.o. Beograd i kompanija Zentiva Pharma d.o.o., nosioci dozvole za njega, u saradnji sa Agencijom za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).
U pismu se navodi da su moguće pojave anafilaktičkih reakcija mesecima ili godinama nakon početka primene glatiramer-acetata.
- Anafilaktičke reakcije se mogu javiti neposredno nakon primene glatiramer-acetata, čak i mesecima ili godinama nakon početka lečenja. Prijavljeni su i slučajevi sa smrtnim ishodom - navodi se u saopštenju na sajtu Agencije za lekove i medicinska sredstva (ALIMS).
Dodaje se da pacijente i/ili negovatelje treba savetovati kako da prepoznaju znake i simptome anafilaktičkih reakcija i da potraže hitnu medicinsku pomoć u slučaju pojave anafilaktičke reakcije.
- Ukoliko se javi anafilaktička reakcija, lečenje glatiramer-acetatom se mora prekinuti - napominje se u pismu.
Glatiramer-acetat indikova je za lečenje relepasnih oblika multiple skleroze. Odobren je za supkutanu primenu u obliku rastvora za injekciju od 40 mg/ml a injekcija se daje tri puta nedeljeno.
Pregledani dostupni podaci u EU
Da izaziva anafalitične reakcije zaključeno je nakon svih pregleda dostupnih podataka na nivou EU.
U pismu koje je upućeno zdravstvenim radnicima u Srbiji napominje se i da se neki od znakova anafilatičke reakcije mogu preklapati sa simptomima i znakovima reakcija koji se javljaju neposredno nakon primene injekcije, što dovodi do potencijalnog kašnjenja u prepoznavanju anafilatičke reakcije.
I Hrvati upozorili svoje zdravstvene radnike
Pre par dana i hrvatske farmaceutske kompanije Pliva i Zentiva, u saradnji sa tamošnjom Agencijom za lekove i medicinske proizvode i Evropskom agencijom za lekove (EMA), uputile su pismo zdravstvenim radnicima o anafilaktičkim reakcijama koje se mogu javiti nakon primene lekova koji sadrže glatiramer-acetat.
Anafilaksa je teška alergijska reakcija, koja može da dovede do anafilaktičkog šoka, koji može da ima fatalan ishod. Bolesnik pored oticanja, svraba i osipa na koži, može da ima otežano disanje, čak i da se guši. Mogu da se jave i grčevi u stomaku, mučnina i proliv, a dešava se i da ljudi izgube svest.
Bonus video:
(Espreso / Blic / Ljubinka Račić Đokić / Prenela: A.P)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!