prirodno lečilište
ZA OVU BANJU MALO KO JE ČUO! Nalazi se samo 2 sata od Beograda na važnom istorijskom mestu i KRIJE PRAVO BOGATSTVO
Kao što je slučaj i sa mnogim drugim banjama u Srbiji, lekovite vode ove banje sasvim slučajno su otkrili pastiri koji su primetili neobična ozdravljenja kod svojih starih i bolesnih životinja
Nekada davno, postojala je drvena cev, sačinjena od šupljeg stabla koja je usmeravala tok vode ka vodeničnom točku, a stanovnici ovog kraja zvali su je Badanj. Tako je i dobila ime ova banja na zapadu naše zemlje.
U dolini reke Cernice, pritoke Jadra, na nadmorskoj visini od 180 metara iznad koje se proteže slavna Cer planina, smestila se banja Badanja.
Legenda o caru Trojanu
Na portalu banjeusrbiji.com nalazi se detaljniji tekst o ovoj banji, gde je, između ostalog ispričana i legenda o caru Trojanu.
Naime, car Trojan nije imao kozje uši, ali je imao pet ćerki od kojih su poznata imena samo za njih četiri: Koviljke, Vide, Soke i Kosane. Na osnovu njih, neka utvređenja i gradovi su dobili imena poput: Koviljača, Vidin, Soko-grad, i Kosanin grad, a koji je peti grad, to se ne zna, kao što je i nepoznato ime pete ćerke.
Kosanin grad je smešten upravo na Cer planini pored nekoliko manastira: Petkovica, Čokešina, Krivaja, Radovašnica, koji su samo jedan od razloga da posetite ovaj kraj.
Lekovite banjske vode
Kao što je slučaj i sa mnogim drugim banjama u Srbiji, lekovite vode ove banje sasvim slučajno su otkrili pastiri koji su primetili neobična ozdravljenja kod svojih starih i bolesnih životinja, i to nakon valjanja u blatu ovog područja.
Pored zemljoradnje, meštani su dobili još jednu ulogu – turističku, odnosno da ugošćavaju goste, i ova tradicija se održala maltene čitav jedan vek. To su bili prvi počeci razvijanja Banje Badanje.
Čuveni srpski hemičar, rektor Velike škole, predsednik Crvenog krsta, akademik Marko T. Leko analizirao je 1889. godine vodu sa sumporovitog i gvožđevitog izvora.
Prvo kupatilo u ovoj banji izgrađeno je još davne 1938. godine, i bilo je primitivnog karaktera, u privatnom vlasništvu velesposednika Lazarevića. Pedestih godina prošlog veka, več je izgrađeno savremenije kupatilo sa kadama, pod nazviom motel "Cernica", navodi portal banjeusrbiji.com.
Vode banje Badanje su izuzetno lekovite i imaju dva načina primene u lečenju – pijenjem i kupanjem. Gvožđevite vode su one koje se piju, i logično je njihova primena najčešća za stomačne probleme i anemičnost. Dok se terapija sumporovitim vodama primenjuje kupanjem i to najčešće za sledeće vrste bolesti: artirits, spondiloza, reuma i stanja nakon povrede.
Bolesti koje se tretiraju i leče u banji Badanji su: reumatizam mišića i zglobova, spondiloza i ostali problemi sa kičmom, artritis, ginekološka oboljenja, stanja nakon povreda, nervna oboljenja, anemija i opšta iscrpljenost organizma...
Budući da se nalazi u kraju koji čuva našu istoriju, ako rešite da boravite u ovoj banji, obavezno obiđite i banju Koviljaču, Tršić, Trnošu, Loznicu, Gučevo i druga prelepa mesta u njenoj okolini.
Bonus video:
(Espreso / BlicŽena / Prenela: J.N.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!