osvestite se!
PORAŽAVAJUĆA STATISTIKA RAKA PLUĆA U SRBIJI: Godišnje oboli čak 7.000 ljudi, a umre oko 5.000!
Simptomi u početku mogu da budu vrlo nespecifični
Od karcinom pluća u Srbiji oboli oko 7.000, a na žalost umre više od 5.000 ljudi, prema rečima lekara, to je praktično na svaka dva sata jedna osoba izgubi život. Jedan od najvažnijih preduslova uspešnog lečenja, je rano otkrivanje raka pluća, što u Srbiji nije slučaj, jer se kod više od 70 odsto pacijenata otkrije u poslednjem stadijumu. Tada su šanse za uspešno izlečenje gotovo iscrpljene.
Dr Mihailo Stjepanović, direktor Klinike za pulmologiju UKC Srbije, povodom Svetskog dana borbe protiv duvanskog dima objašnjava, da je karcinom pluća podmukla bolest, jer u trenutku kada se osete prvi simptomi većina bolesnika je već u metastatskom stadijumu bolesti.
-Simptomi u početku mogu da budu vrlo nespecifični - kašalj koji duže traje i ne prolazi na primenu antibiotika, prolongirano febrilno stanje, malaksalost, gubitak apetita, bolovi u grudima. Dodatni problem predstavlja činjenica da većinu bolesnika koji obole od karcinoma pluća predstavljaju pušači koji su već navikli na kašalj i iskašljavanje i to ih zavara. Ne primete kada kašalj postane uporniji, izraženiji i promeni intenzitet. Upravo u tom periodu često se izgubi dragoceno vreme, bolest uznapreduje, terapijske mogućnosti se smanje, a prognoza bolesti postane značajno lošija – kaže dr Stjepanović.
Podsetimo, zabrana pušenja u zatvorenim prostorima, kao što su kafići, restorani, kafane i svi ostali objekti zatvorenog tipa, koji nisu bili predviđeni 2010. godine, kada je Srbija dobila Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, očekuje se da zaživi u praksi do kraja godine. Nacrt zakona za sada predviđa i zabranu pušenja na stadionima, autobuskim stajalištima, što predstavlja i zabranu na otvorenom, te nakon što prođe javnu raspravu, Vladu i Skupštinu, on može biti usvojen.
Kako poručuju iz Ministarstva zdravlja, ustupaka neće biti, jer duvanski dim je štetan, a cilj svega je zaštita zdravlja stanovništva. Sve isto važiće i za elektronske cigarete.
"Zabrana pušenja je neophodna mera"
Lekari navode da je zabrana pušenja u zatvorenim prostorima neophodna, kako bi se sačuvalo zdravlje stanovništva i apelovalo na njih, jer od svih onkoloških bolesti u Srbiji, rak pluća ima najveću incidencu i najveći mortalitet. To je bolest, kako objašnjavaju lekari, zbog koje smo u ozbiljnom problemu, jer više od trećine odraslog stanovništva Srbije su pušači. Takođe, pušenje izaziva i niz drugih zdravstvenih problema.
(Espreso/Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!