godišnjica smrti
PREŽIVELA JE PAD SA 10.000 METARA VISINE I UŠLA U GINISA: Pre nego što se Vesna ukrcala na LET, dogodio se OBRT!
Vesnu niko nije mogao da spreči da putuje avionom
Preživela je nemoguće i to je malo reći za čuvenu Vesnu Vulović koja je preminula na današnji dan 2016. u Beogradu, imala je 66 godina. Ovo je priča o stjuardesi koja je preživela pad sa više do 10.00 metara visine.
Kobni let Kopenhagen – Zagreb dogodio se 26. januara 1972. godine, letelica se srušila iznad tadašnje Čehoslovačke. Vesna Vulović, u to vreme dvadesetogodišnja devojka, bila je jedina preživela od tridesetak osoba koliko ih je bilo tog dan u avionu (prema jednim izvorima u avionu se nalazilo 29 ljudi, a prema drugim, 27 osobe).
Vesna Vulović nije trebalo da tog dana leti. Zamenila se sa koleginicom istog imena. Neobičan životni obrt.
Nakon pada imala je polomljenu levu nogu i ruku, bubrezi su joj bili lakše povređeni, doživela je i izvesnu kontuziju (nagnječenje) mozga, ima i lakše ogrebotine po telu. Bila je u komi tri dana.
Stjuardesa koja je jedina preživela eksploziju aviona, nakon što je 26. januara 1972. godine bomba probila prtljažnik JAT-a koja je raznela DC-9-30, iznad Srpske Kamenjice u Čehoslovačkoj (današnja Češka), bila je smeštena na Neurohirurškoj klinici, u okviru velike vojne bolnice koja se nalazila u praškom predgrađu Strešovice.
"Ova devojka sa neba tačno zna ko je, odakle je, seća se, rekao bih, čitavog svog predživota. Ali nema pojma o tome da je bila u avionu, ne zna što se dogodilo s avionom niti zna kako je povređena. Tu vrstu amnezije lekari nazivaju parcijalno retrogradnom i prava je sreća da se to dogodilo Vesni. Zapravo, ta parcijalna amnezija, nastala svakako od izvesne kontuzije mozga (amnezija će s vremenom iščeznuti), pravi je lik za Vesnu. Pomoću nje Vesna je iz mozga izbrisala trenutke stravičnog događaja, amnezija je, kao neka vrsta odbrambenog delovanja organizma, uništila tragove drame u Vesninoj psihi koji bi, da su prisutni, izazvali grčeve, bol, plač. Zato lekari i ovu amneziju upisuju u jedno od čuda koja su spasla život devojci koja je pala sa 10.000 metara visine", pisao je novinar Yugopapira koji je prvi intervjuisao Vesnu posle pada aviona.
Lekari, i a stručnjaci u JAT-u analizirali su njen slučaj pitajući se kako je uspela da preživi. Sam pomen reči "pad na više do 10.000 metara" dovoljan je razlog i dokaz nemoguće situacije iz koje je izašla živa.
Docent dr Fusek koji ju je lečio uporedio je povrede koje je zadobila sa onima koje mogu nastati nakon pada sa petog sprata.
Vesna Vulović ušla je u Ginisovu knjigu rekorda kao jedina osoba koja je preživela pad sa visine od 10.016 metara bez padobrana i to u rubriku "kako preživeti nemoguće" 1985. godine.a od osiguranja je mogla da plati samo taksi
Novine su ubrzo preplavili pobednički tekstovi o Vesni koja je bila svojevrsna heroina nacije i simbol epske pobede života nad smrti. Po povratku u SFRJ, ugostio ju je tadašnji predsednik SFRJ maršal Josip Broz Tito. Ali pamćenje ume da bude kratko, a zasluge najčešće ni ne završe u pravim rukama.
Žena koja je preživela nemoguću situaciju, pitala je Jugoslovensku aviokompaniju da nastavi da radi kao stjuardesa, što su i lekari dozvoljavali. Dodelili su joj posao za šalterom.
Vesnu niko nije mogao da spreči da putuje avionom. Nije izbegavala letove.
"Ljudi su uvek želeli da sede pored mene tokom leta", ispričala je Vesna koju narod nije zaboravio. Naprotiv, smatrao ju je simbolom sreće.
O njoj su se snimali dokumentarni filmovi, svetski mediji je redovno zvali na godišnjicu pada - ali je u svojoj zemlji, na zvaničnom nivou, bila zaboravljena. Zaboravljena nacionalna heroina. Heroina čija je penzija iznosila 30 hiljada dinara.
Kada se 23. decembra 2016. pojavila vest da je Vesna Vulović preminula u svom stanu u Beogradu, u 66. godini, pojavile su se razne priče. Komšije su ispričale da je imala finansijskih problema, da je morala da veći sta zameni za manji jer nije imala novca za račune, da je živela povučeno. "Mnogo je lakše umreti. Mnogo mi je teže bilo da preživim, nego onima koji su umrli. Ne razmišljam o nesreći svaki dan."Ali politika u ovoj zemlji me zamara. Moje srce ne može više da podnese. Dosta mi je", izjavila je bila za Dansku televiziju DR.
Telo čuvene stjuardese pronašla je policija nakon poziva zabrinutih prijatelja kojima se danima nije javljala. Uvrđeno je da je preminula nekoliko dana pre nego što je njeno telo nađeno u stanu. Na mestu tragedije bio je i njen brat: "Još sam u šoku, danas su mi javili da su pronašli Vesnu. Još čekam da odnesu telo, nisam u stanju da razgovoram o detaljima".
Pola veka posle pada aviona ne zna se tačno zbog čega je avion eksplodirao. Kao mogući uzročnici navode se ustaški atentat na Džemala Bjedića, mina u teretnom delu aviona, čehoslovačka PVO koja je greškom ispalila raketu. Jugoslovenske vlasti sumnjale su da su krivci bili hrvatski nacionalisti, ali niko nije uhapšen.
(Espreso / BlicŽena)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!