užasavajuće
"GODIŠNJE UMRE JEDAN ŠABAC": Srpkinja pokazala kako izgleda ULJE u restoranima BRZE HRANE, ovo ubija! (VIDEO)
Uz to koliko utiče na razvoj kardiovaskularnih bolesti skrenula je na ogromnu razliku u ceni
Poznata TikTokerka objavila je na svom TikTok profilu zanimljiv video koji je ujedno i jako poučan. Tiče se zdravlja i brze hrane koju često jedemo, ali je je ovog pita izdvojila pomfrit.
Uz to koliko utiče na razvoj kardiovaskularnih bolesti skrenula je na ogromnu razliku u ceni.
Ulje u kom se prži krompir zaista izgleda zastrašujuće, a ova devojka je to i snimila.
Naime, ona je navela da kilogram krompira ako ga spremamo u kućnim uslovima košta 80 dinara, dok u Meku on košta više od 2.000 dinara.
Pomfrit iz prodavnica brze hrane ima 319 kcaL, a domaći 226 kcal, što je podatak koji će značiti onima koji vode računa o kalorijskom deficitu.
Ovaj pomfrit može izazvati:
- Ubrzano starenje
- Sužavanje krvnih sudova
- Infarkt srca
-Insulinsku rezistenciju kod dece, navela je devojka i nije daleko od istine.
- Ova hrana dovela nas je do samog vrha kada su kardiovaskularne bolesti u pitanju. U Srbiji godišnje umre oko 55.000 ljudi od ove bolesti, što je kao jedan grad Šabac, navela je TikTokerka.
Podsetimo, profesor doktor Miljko Ristić, kardiohirurg Instituta za kardiovaskularne bolesni „Dedinje“ je ranije upozorio na kardiovaskularne bolesti.
„Strah koji oni imaju je primetan, jer ti bolovi koji se javljaju kod kardiovaskularnih pacijenata, praćeni su osećajem neke smrti. To su jaki bolovi i smatraju se jednim od najjačih u medicini“, rekao je dr Ristić.
Kako kaže, bolest ne bira ni osobu, ni starosnu dob, i ističe da nema pravila.
„Važna je organizacija zdravstvene službe, koja mora da bude tako razbijena da, pacijent koji dobije akutni infarkt može za najviše sat vremena da bude tretiran neophodnom intervencijom, najčešće hitnom kateterizacijom“, rekao je dr Ristić.
Kako kaže, naša zemlja spada u red zemalja koje nema baš 100 posto ovakvu organizaciju, ali dodaje da se sa mrežom auto-puteva taj put do bolnice skraćuje.
Dr Ristić kaže da je stres jako prisutan i da veoma utiče na kardiovaskularne bolesti, kao i da je to jedan od sve prisutnijih faktora.
„Sve je veća potrošnja lekova za umirenje, u ekstremnom je porastu. Treba najpre preduzeti preventivne mere, kako ne bi došlo do pogoršanja kariovaskularnih problema“, rekao je dr Ristić.
On ističe da je najbitnije obaviti preventivne preglede, kao i da se granica sa godinama sve više spušta na niže.
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!