važan korak za osmake
OVO SU ŠKOLE U BEOGRADU KOJE JE PROŠLE GODINE BILO NAJLAKŠE I NAJTEŽE UPISATI! A kako će biti sada?
Za jedan smer treba najviše bodova
Narednih pet dana biće najstresniji za male maturante. Neki bi rekli "najgore je prošlo", ipak, nakon završnog ispita, sada ih čeka rangiranje po školama, te i najveća neizvesnost - da li će budući srednjoškolci upisati željenu školu i smer?
Konačni rezultati završnog ispita izlaze sutra, 28. juna, a nakon toga sledi i popunjavanje liste želja u četvrtak i petak, dok će prvog jula imati uvid u popunjene liste. 3. jul ujedno je i, kako ga mnogi nazivaju, "dan D", jer će tog dana mali maturanti biti raspoređeni po školama i profilima, a na kraju sledi i upis.
Ipak, godinama unazad poznato je da su pojedini profili najpopularniji, a to su najčešće oni u gimnazijama, ekonomskim školama, ali i medicinskim. Upravo zato, važi i pravilo da je za ove škole potreban najveći broj bodova.
Sutacija nije ništa drugačija ni ove godine, pa tako, ako pogledamo minimalan broj bodova koji je bio neophodan za upis pojedinih škola prošle godine, kristalno je jasno za koje škole je potreban besprekorno urađen test, ali i odličan uspeh u toku osnovnog školovanja.
Konkretno u Beogradu, najviše bodova prošle godine bilo je potrebno za X beogradsku gimnaziju - opšti smer na engleskom jeziku, gde je minimalna granica bila 113,15 bodova. Nakon toga, sledi opšri smer na srpskom jeziku u istoj školi sa 95,08, ukoliko ne računamo profile namenjene deci sa specijalnim sposobnostima za prirodne nauke ili jezike.
Standardno pri vrhu su i ostale gimnazije, a izdvajaju se III beogradska, u kojoj je za upis matematičkog smera potrebno najmanje 96,10 bodova, za italijanski 95,07, a za francuski čak 101,95, kao i V beogradska gimnazija gde je granica malo niža, te je za prirodno-matematički smer potrebno 93,10, dok je za društveno-jezički neophodno minimalno 91,30.
Pri samom vrhu je i profil elektrotehničar informacionih tehnologija iz ETŠ "Nikola Tesla" za koji je potrebno najmanje 94,43 boda. Visoki standardi su i za tehničara vazdušnog saobraća u Vazduhoplovnoj akademiji, gde je potrebno najmanje 93,03 boda.
Slična situacija je i u Vojvodini, te su i u Novom Sadu standardi najviši u gimnazijama, a već je opštepoznato da "Jovan Jovanović Zmaj" traži najviše znanja. Tako je u ovoj gimnaziji za prirodno-matematički smer na engleskom neophodno najmanje 113,70 bodova, a za onaj na srpskom 96,38. Specifično je što se u ovoj školi visoko rangira i sportski smer za koji je potrebno čak 98,55 bodova.
Jedina razlika je što se u glavnom gradu Vojvodine visoko kotira i Medicinska škola "7. april", te je za zubnog tehničara neophodno najmanje 91,19 bodova, dok je u Beogradu standard za medicinare nešto niži.
Najmanje bodova potrebno budućim zanatlijama
Čini se da je prethodnih godina situacija bila slična i sa školama za koje je potreban najmanji broj bodova, te se ni sada ništa nije drastično promenilo. Prethodne godine učenik koji je imao najmanje bodova potrebnih za upis sada pohađa Srednju tehničku PTT školu, smer monter telekomunikacija, a ostvario je samo 37,06 bodova. Na listi profila sa najnižim standardima su i modni krojač u Školi za dizajn tekstila sa potrebnih 38,89 bodova, pekar u Poljoprivrednoj školi sa 39,43 i bravar-zavarivač u Tehničkoj školi "Kosmaj" sa potrebnih najmanje 40,01 bodova.
U Novom Sadu najmanji broj bodova potreban je za pohađanje profila rukovalac građevinskom mehanikom u Tehničkoj školi "Mileva Marić", i to - 39,86. Na listi se nalaze i operater u prehrambenoj industriji u Tehničkoj školi "Pavle Savić" sa 42,21, ali i konobar u Ekonomskoj školi "Svetozar Miletić" sa potrebnih najmanje 46,14 bodova.
Bonus video:
(Espreso / Telegraf)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!