NOVI SISTEM VREDNOVANJA
NIJE KAO PRE, NAČIN BODOVANJA TOTALNO DRUGAČIJI: Ovako se računa koliko ste OSVOJILI BODOVA i šta možete da UPIŠETE
Ono što je ove godine ipak opstalo isto kada je u pitanju računanje poena koji se nose iz škole su poeni koje donosi prosek tokom školovanja
Učenici osmih razreda su 24. i 25. marta rešavali probne testove male mature i prema njihovim rečima, test iz matematike ih je namučio, dok su testovi iz srpskog i izbornog predmeta bili nešto lakši. Ovo je prva generacija učenika koja će umesto kombinovanog testa na završnom ispitu birati jedan od pet predmeta, koje su do sada imali u sklopu tog testa.
Kako izgleda mala matura mogli su da osete na probnom testiranju, a juče su objavljeni zadaci i rezultati testova, pa osmaci mogu videti i gde su grešili da se bolje spreme za zvanično polaganje.
Testovi koje učenici rešavaju na završnom ispitu sastoje se od pitanja i zadataka kojima se ispituju njihova znanja tokom osnovnog školovanja. Od toga koliko će poena ostvariti na testu znanja zavisi u kom će smeru ići njihovo buduće školovanje. Računanje broja bodova koji mogu da ostvare je promenjeno iako je 100 poena i dalje maksimalno koliko se može ostvariti.
Bodovanje se drugačije vrednuje
Za razliku od prošle godine način bodovanja uspeha ostvarenog na testu male mature drugačije se vrednuje.
Tako se sa testova matematike i srpskog, odnosno maternjeg jezika i književnosti može maksimalno ostvariti 14 poena, dok je prošle godine to bilo 12. Iako oba testa ukupno imaju po 20 pitanja, do računice od maksimalnih 14 bodova dolazi se na sledeći način: broj tačnih odgovora množi se sa 0,7 što u konačnici iznosi 14 poena.
Posmatrano tako, ako učenik na testu znanja matematike ima tačnih 15 pitanja, taj broj se množi sa 0,7 što je 10,5 poena. A ako na testu znanja maternjeg jezika ima 18 tačnih odgovora, taj broj množi se sa 0,7 što je 12,6 poena.
Ukidanje kombinovanog testa sve promenilo
Do ove novine je, kako su za "Blic" objasnili iz Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja Novina ove godine je da deca kao treći test na maloj maturi za razliku od prethodnih, ne polažu kombinovani test, već predmet po izboru. Osnovci tako mogu birati između polaganja biologije, geografije, hemije, fizike i istorije kao posebnog testa, a maksimalan broj poena koji mogu osvojiti je 12 poena.
Ono što je ove godine ipak opstalo isto kada je u pitanju računanje poena koji se nose iz škole su poeni koje donosi prosek tokom školovanja. Oni se dobijaju tako što se uspeh iz 6, 7. i 8. razreda pojedinačno pomnoži sa 4 i dobijeni brojevi se saberu, a maksimalan broj poena, odnosno poena iz škole je 60.
Primer
Ako je učenik 5, 6 i 7. razred završio odličnim uspehom sa prosekom sve tri godine 4,5 računica izgleda ovako: 4,5x3=13,5 zatim rezultat pomnožimo sa četiri 13,5x4=54 i dobijeni iznos je broj bodova koje učenik nosi iz osnovne škole.
Milan je na probnom testiranju iz matematike imao 14 bodova, iz srpskog 15,5 i iz izbornog predmeta 14.
Matematika 14x0,7=9,8 Srpski 15,5x0,7=10,85 Izborni predmet 14x0,6=8,4 Zatim sve rezultate saberemo 9,8+10,85+8,4=29,05 i dobijeni rezultat je iznos bodova koje je učenik zaradio na maloj maturi. Kada to saberemo sa prosekom iz škole 29,05+54=83,05 dobijemo konačan broj bodova učenika.
I recimo taj broj bodova bi bio dovoljan za jednu beogradsku gimnaziju gde je za upis na prirodno matematički smer potrebno 79,55 poena, a za društveno jezički smer 82,2.
Šta se uzima u obzir pri upisu srednje škole
Redosled kandidata za upis u gimnaziju i stručnu školu u četvorogodišnjem i trogodišnjem trajanju utvrđuje se na osnovu uspeha na završnom ispitu; opšteg uspeha od šestog do osmog razreda osnovne škole; rezultata koje su kandidati postigli na takmičenjima u osnovnoj školi.
Redosled kandidata za upis u škole za koje se polaže prijemni ispit, utvrđuje se na osnovu uspeha na završnom ispitu; opšteg uspeha od šestog do osmog razreda osnovne škole; uspeha na prijemnom ispitu; rezultata koje su kandidati postigli na takmičenjima u osnovnoj školi.
Prijava za prijemni
- Elektronska prijava za prijemni 18- 24. aprila
- Prijava neposredno u školama 21. i 24. aprila
- Mala matura od 21. juna
- Završni ispit - test iz srpskog/maternjeg jezika i test za polaznike po programu FOOO 21.06.
- Završni ispit - test iz matematike 22.06.
- Završni ispit - treći test 23.06.
Bonus video:
(Espreso / Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!