Detalji špijunske afere veka
KAKO JE PUTIN ORGANIZOVAO NAJVEĆU KRAĐU U ISTORIJI: Kremlj preko tajnih službi utiče na rezultat izbora u SAD!
Ipak, daleko najefikasnije oruđe je bio WikiLeaks. Ruski obaveštajci su verovatno počeli da dostavljaju hakovane dokumente Džulijanu Asanžu u junu 2015. godine, posle upada u sistem ministarstva za inostrane poslove Saudijske Arabije. Grupa zvana WikiSaudiLeaks, verovatno pokrivalica nalik Gucciferu za Fancy Bear-a (GRU), objavila je da je WikiLeaksu dat pristup jednom delu ove dokumentacije.
Takozvani "SaudiKablovi" pokazali su kako prinčevi kupuju uticaj i nadgledaju disidente. Ovo je postala velika novinska priča, dokazujući da stari metodi funkcionišu još bolje u 21. veku.
Dokumetni objavljeni krajem leta pokazali su kako lako kompromat kampanja funkcioniše u bez-činjeničnoj atmosferi američkih predsedničkih izbora 2016. godine. Krajem septembra, DC Leaks je objavio stotine mejlova 22-godišnjeg frilensera iz kampanje Hilari Klinton. Lahlan Markej, novinar koji radi za Vašington fri bikon, pronašao je audio klip zakopan duboko u kešu.
Na snimku, koji je napravljen na događaju demokrata u Virdžiniji, može se čuti kako Hilari opisuje Sandersove pristalice kao "decu velike recesije", koji "žive u podrumima svojih roditelja".
Komentari jesu bili trapavi, ali, u kontekstu, teško da su bili osuđujući; Klintonova je opisivala privlačnost koji Sandersova "politička revolucija" ima na mlađe glasače. (Želimo da ljudi budu idealisti, rekla je ona). Međutim, u roku od nekoliko dana, Donald Tramp je govorio raspamećenoj publici u Pensilvaniji: "Klintonova misli da su oni koji podržavaju Bernija beznadežni i glupi stanovnici podruma."
Sredinom avgusta, kad su Guccifer i DC Leaks bili u vestima gotovo svakog dana, niotkuda se pojavio treći misteriozni profil na društvenim mrežama. Grupa koja se nazvala "Shadow Brokers" objavila je "sajberoružje" koje je koristila NSA na sajtovima za šerovanje fajlova, kao što je Github. Ova grupa je objavila da će uskoro održati aukciju kako bi prodala drugi deo oruđa. Pošto je bezbednosni analitičar postavio link ka navodnom softveru NSA, analitičari su odmah potrčali na lice mesta.
Bezbednosni analitičari su ubrzo otkrili da su oruđa, kolekcija malvera koja ima cilj da ukrade podatke od meta, prava stvar. Ključna stvar je bila kad je The Intercept, medij koji je imao pristup fajlovima NSA koje je ukrao Edvard Snouden, pronašao niz od 16 znakova (ace02468bdf13579) u oruđu Shadow Brokersa, koji je označen u top secret, a do tada neobjavljenom, priručniku NSA. Ova veza pokazala je autentičnost onoga što su objavili Shadow Brokers.
Krađa od NSA, naravno, nije lak posao. Elitna jedinica hakera ove agencije, zvana "Tailored Acces Operations" (TAO), ima internu mrežu zvanu "visoka strana", koja je fizički odvojena od interneta (niska strana". Diode za podatke, uređaji koji dopuštaju samo jednosmeran protok podataka, kao što voda curi iz slavine, čine skoro nemogućim hakovanje kompjutera na "visokoj strani" iz kompjutera na "niskoj strani".
Kad hakeri TAO žele da napadnu neprijatelja, oni iznose svoja oruđa iz "visoke strane" na server na "niskoj strani", vrše navigaciju kroz seriju adresa, što veoma otežava praćenje njihovih tragova, i instaliraju malver na svojoj meti. Kako bi ukrali malver NSA, Shadow Brokers su morali da upadnu u mašinu na "niskoj strani" koju je TAO koristio da napadne svoje mete.
Shadow Brokerima se bukvalno posrećilo: neki analitičari veruju da je NSA operater greškom aploudovao ceo set oruđa na kompjuter koji su hakeri već nadgledali. Alternativna teorija: stara, dobra "krtica" im je dala ova oruđa.
Posle svega ovoga, zašto objaviti rezultate? Moguć odgovor na ovo pitanje sugeriše iznenađujuće otkriće do kojeg je došla američka obaveštajna zajednica u vreme Putinovog obraćanja novinarima u Sankt Peterburgu. Američki istražitelji su odavno znali da Rusi rade mnogo više od pukog "spear-phishinga", a negde u aprilu su saznali da oni koji upadaju u sisteme koriste komercijalne klaud servise da "izvlače" podatke iz američkih korporacija i političkih meta. Cozy Bear, hakerska grupa za koju se veruje da iza nje stoji FSB, koristila je nekih 200 Microsoft OneDrive profila kako bi slala podatke od svojih meta nazad u Moskvu.
Korišćenje klaud servisa kao što je OneDrive je pametan, ali rizičan potez - to je nešto kao kad bi pljačkaši banke pokušali da sa ukradenim novcem pobegnu autobusom. Iako je rašireno korišćenje ovih usluga od strane legitimnih koristnika pružilo neki stepen zaštite hakerima, podaci koje je Microsoft dao pomogli su američkim elitnim digitalnim špijunima da identifikuju upadače u DNC "sa sigurnošću" kao Ruse.
Moguće je čak da je vlada SAD uspela da identifikuje imena i lične detalje pojedinačnih operatera. Rusi su znali da su uhvaćeni. 30. jula, FSB je objavio da su 20 vladinih i vojnih organizacija bile na udaru moćnih oruđa za špijuniranje.