Detalji špijunske afere veka
KAKO JE PUTIN ORGANIZOVAO NAJVEĆU KRAĐU U ISTORIJI: Kremlj preko tajnih službi utiče na rezultat izbora u SAD!
Hitra javna rekonstrukcija upada u DNC izgleda da je uhvatila hakere nespremne. Istraživači su pretpostavili da ruski špijuni nisu očekivali da će biti uhvaćeni tako brzo, što bi objasnilo, između ostalog, neobičan neprijateljski odnos koji je Guccifer imao prema CrowdStrike-u. Prema ovoj hipotezi, špijunske brljotine koje su Tejt i drugi identifikovali su bile rezultat ishitrene akcije GRU da pokrije svoje tragove.
Kao da pokušavaju da se pregrupišu posle inicijalne aktivnosti, Guccifer i DC Leaks su se utišali krajem juna. Ali predsednička kampanja 2016, već najbizarnija u istoriji, imala je dodatno iznenađenje, koje je išlo u korist Rusima. U vreme kad samo 32 odsto Amerikanaca tvrdi da veruje medijima da istinito i tačno izveštavaju, hakeri su naučili da to što su javno prozvani nije zaista imalo efekta: njihova kompromat operacija je još uvek imala odličan efekat.
22. jula, tri dana pre Demokratske nacionalne konvencije u Filadelfiji, WikiLeaks je objavio najveći paket fajlova do danas, u kojem je bilo skoro 20.000 hakovanih i-mejlova. Mediji su se ubrzo posle objavljivanja fokusirali na mejlove koji sugerišu naklonost nekih u DNC u korist Hilari Klinton.
Objavljeni mejlovi su pothranili sumnju koji su gajili neki demokrati, da vrh partije nikad nije mislio da da Berniju Sendersu, protivniku Klintonove na unutarstranačkim izborima, fer šansu. Protestanti u Filadelfiji su izašli napolje sa natpisima "izbori su pokradeni" i "sram vas bilo - DNC leaks sramota". Jedan dan pre konvencije, ruska kompromat kampanja odnela je prvi trofej - Debi Vaserman Šulc, predsedavajuća DNC, izašla je iz organizacije.
Ova epizoda šokirala je demokratski establišment, možda i zbog onoga što je osvetlila u budućnosti. Kako se vođstvo Klintonove povećavalo posle konvencije, komentatori su počeli da spekulišu da samo curenje veoma kompromitujućih dokumenata u kasnoj fazi kampanje može da bude šansa za Donalda Trampa da dobije izbore.
Strah od oktobarskog iznenađenja u režiji Rusije rastao je, kako je počelo da bude jasno da se metod subverzije poboljšava. Kad su se fajlovi pojavili, nisu sadržali bilo kakvu metadatu koja bi omogućila analitičarima da pronađu trag do ruskih obaveštajnih službi.
Ljudi koji stroje iza Guccifera i DC Leaks su izgleda shvatili da američki novinari žude za ekskluzivnim informacijama, bez obzira na izvor. Rusi su počeli da se ponašaju kao PR agencija, omogućujući pristup izveštačima sajtova Politico, The Intercept i BuzzFeed. Novinari su bili rešeni da pomognu. 27. avgusta, kad je iz nekog razloga oboren deo sajta DC Leaks, tviter je suspendovao profil "DCLeaks".
Daily Caller, konzervativni informativni portal, objavio je priču o ovome, što je izazvalo negodovanje Trampovih pristalica. Lu Dobs, urednik ekonomije na Fox-u, procedio je da "levičarski fašizam" gasi poslednju veliku nadu za Trampovu pobedu. Tviter je ubrzo deblokirao profil "DCLeaks".