TEK ŠTO JE OSLOBOĐEN: Saif el Islam Gadafi ulazi u politiku?
Foto: Profimedia

NASLEĐUJE OCA?

TEK ŠTO JE OSLOBOĐEN: Saif el Islam Gadafi ulazi u politiku?

Saif el Islam, čije ime znači „mač islama”, smatrao se naslednikom pokojnog libijskog lidera Muamera Gadafija

Objavljeno: 13:47h

Saif bi sada mogao da se pojavi kao politička ličnost u libijskoj haotičnoj i promenljivoj situaciji, sa plemenima koja su zvanično podržavala njegovog oca a koja bi mogla i njega da podrže i njega. Libiju je građanski rat opustošio, a snage Tobruka prethodnih nedelja osvojile su ključne vazdušne baze u unutrašnjosti zemlje.

Saifovo puštanje na slobodu desilo se godinu dana nakon što je njegova majka Safia posetila istočnu Libiju, i nakon što je u martu ove godine Evropski sud pravde ukinuo zabranu putovanja Saifovoj sestri Ajši koja je sa majkom živela u Omanu.

Dva Saifova brata, Mutasim i Hamis poginula su u revoluciji, treći Hanibal živi u Libanu, a najmljađi brat Sadi uhapšen je u Tripoliju i čeka suđenje za ratne zločine.

Bi-bi-si piše da se vest o oslobađanju Gadafija mlađeg već pojavljivala u javnosti ali da se ispostavilo da nije bila tačna, i navodi reči njegovog advokata koji je kazao da ne sme da kaže gde mu se nalazi klijent „iz bezbednosnih razloga”. Pretpostavlja se da je on, ukoliko je napustio Zintan otišao na istok ili jug zemlje, a neki veruju da se nalazi u Egiptu.

O tome kakvi su mu planovi nakon oslobađanja, moglo bi da postane jasnije samo ako bi izdao saopštenje, a njegov advokat tvrdi da bi mogao da igra glavnu ulogu u naporima za pomirenje naroda u Libiji.

foto: AP

Bi-bi-si navodi i da je u Libiji danas sve moguće, kao i da teoretski on može da putuje po Libiji, ali ne slobodno ili lako, jer su mnoge vojne jedinice verovatno ljute zbog njegovog oslobađanja i želeli bi da ga ponovo uhapse.

Za neke, on će uvek biti sin bivšeg diktatora koji je držao očevu strane i navodno učestvovao naređivao ubijanje demonstranata tokom revolucije.

Za druge, koji su ga smatrali reformistom za vreme Gadafijevog režima, sa zdravom dozom skepticizma, smatraju da bi on mogao da bude čovek sa „dovoljno čvrste i mekane moći” da okonča haos u zemlji.

Podršku bi mogao da ima među onim Libijcima kojma je bilo teško od pada režima 2011. godine, ali postoji i dugačka lista pripadnika vojske, političara, uticajnih biznismena i običnih građana koji su protiv njega.

Ipak, Gadafijevlegat se i dalje povezuje sa tiranijom i mnogi građani Libije ne žele da se to vrati. Građani čeznu za stabilnošću i vremenom kada njihovi životi neće biti definisani konfliktom koji je podelio zemlju i njeno društveno tkivo.

(Espreso.co.rs / Agencije)

counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.