Jeziva sudbina
PUTINOV MISTERIOZNI GRAD 40: Niko ga nikad ne pominje, skriven je duboko u Rusiji, a njegova TAJNA JE ZASTRAŠUJUĆA! (FOTO) (VIDEO)
Snimanje unutar grada je najstrože zabranjeno, jer je navodno upravo tamo sakrivena cela rezerva nuklearnog materijala Rusije. Druga, još viša cena koju su građani platili je trajno narušeno zdravlje. Sovjetski službenici i njihovi sledbenici u Rusiji su decenijama krili nivoe radijacije kojima su stanovnici izloženi.
Stanovnici Grada 40 počeli su teško da oboljevaju i umiru posle nekoliko godina od naseljavanja.
Tokom svog postojanja, u gradu su se dešavali nuklearni incidenti od kojih je najgori onaj koji se desio 1957. godine. Poznat je pod nazivom Kištimska katastrofa, i to je najgora nuklearna nesreća koja se desila pre Černobilske. Zbog lošeg skladištenja došlo je do eksplozije tanka sa radioaktivnim otpadom, čime je ispušteno više od 80 tona visokoradioaktivnog materijala u okolinu.
Kontaminirana regija protezala se na 20.000 kvadratnih kilometara. Ne zna se koliko je radnika i stanovnika izgubilo život u ovoj nesreći, ali su vlasti preselile 20 opština i oko 10.000 ljudi iz kontaminiranog područja.
Tu je naravno i dugotrajno zagađenje prirode. Prema procenama, iz elektrane Majak je u obližnje reke i jezera tokom četiri decenije izbačeno četiri puta više radioaktivnog otpada nego posle katastrofe u Černobilu. Najbolji dokaz toga je jezero Karačaj, poznato i kao "Jezero smrti", u kome je koncentracija radioaktivnog materijala nekoliko puta veća nego u Černobilu.
Ipak, stanovnici Ozerska su i dalje tu. Svesni su da ih njihov grad polako ubija, i iako uz specijalne dozvole mogu da izaberu da ga napuste, oni odlučuju da ostanu. Strancima i Rusima koji nisu iz grada je ulazak i dalje je zabranjen bez odobrenja FSB-a, tajne ruske policije. Ipak rediteljka Samira Gečel uspela da snimi dokumentarac o tom gradu.
(Espreso.co.rs)