Tokio primoran na kompromis: Japan pokleknuo pred Trampovom retorikom?
Foto: Reuters

poslali ponudu

Tokio primoran na kompromis: Japan pokleknuo pred Trampovom retorikom?

Japanski premijer pokušao je da ga ubedi u obostranu korisnost tog sporazuma, kao i u važnost vojnog saveza između dve zemlje, čiju je duboku promenu Tramp nagovestio
Objavljeno:

Trampova naredba o odbacivanju sporazuma o slobodnoj trgovini u Azijsko-pacifičkom regionu i pretnja da bi mogao da poveća carine na uvoz japanskih automobila izazvali su duboku uznemirenost u Japanu i podstakli japansku vladu da Vašingtonu brzo ponudi ogromni paket investicija.

OK, znate da Espreso ima aplikaciju. Niste znali da je od danas još bolja!

Pred zvaničnu posetu Vašingtonu, koja je zakazana za 10. februar, japanski premijer Šinzo Abe je objavio da će njegova zemlja preduzeti napore da u narednih deset godina investira 150 milijardi dolara u Sjedinjene Američke Države i tako omogući zapošljavanje 700.000 američkih građana.

TRAMP SE PREDOMISLIO?Dozvolićemo ulazak u SAD ljudima koji vole Ameriku!

Da šef jedne države zdušno pravi velike planove za zapošljavanje radnika druge, može se učiniti neobičnim, ali taj izraz japanske posvećenosti ekonomskoj dobrobiti vojnopolitičkog saveznika SAD motivisan je, naravno, prvenstveno željom da se zaštite sopstveni interesi i sačuva obraz premijera Abea, čije su ekonomska i bezbednosna politika ozbiljno dovedeni u pitanje dolaskom na vlast predsednika Trampa.

Premijer Abe je nakon ponovnog dolaska na vlast, krajem 2012. godine, postavio sebi i svojoj vladi kao najvažniji cilj izvlačenje države iz recesije, prevladavanje deflacije i ostvarivanje privrednog rasta, za šta bi vrlo važna poluga trebalo da bude sprovođenje Transpacifičkog partnerstva (TPP), multilateralnog sporazuma o liberalizaciji trgovine između 12 zemalja na obodu Pacifika.

Taj sporazum, koji je predviđao drastično smanjivanje kvota i tarifa na uvoz, trebalo je da pospeši trgovinsku razmenu i stimuliše ekonomski rast u zemljama potpisnicama, a u Japanu se očekivalo da bi on generisao rast od pola procenta godišnje i naročito pogodovao krupnim izvoznicima iz oblasti automobilske, mašinske i elektronske industrije.

foto: Reuters

Iako je sklapanje tog ugovora o slobodnoj trgovini inicirala administracija bivšeg predsednika Baraka Obame, a teški, složeni pregovori trajali više godina, tokom izborne kampanje krajem prošle godine, njega je odbacio ne samo republikanski kandidat Donald Tramp već i uzdanica Demokratske partije Hilari Klinton.

Uprkos tome, u Japanu se verovalo da se Klintonova negativno izjašnjava o sporazumu iz pragmatičnih razloga, da bi privukla neodlučne birače, kao i da će po stupanju na dužnost u Beloj kući promeniti stav i predložiti Kongresu njegovu ratifikaciju.

Neočekivani izbor Donalda Trampa, koji se zalaže za protekcionističku ekonomsku politiku i koji je obećao potpuno odbacivanje TPP-a, u Tokiju je prošlog novembra upalio sve crvene lampice, pa je premijer Abe smesta pohitao u Trampove dvore na Menhetnu, samo nekoliko dana nakon objavljivanja izbornih rezultata.

foto: Reuters

Japanski premijer pokušao je da ga ubedi u obostranu korisnost tog sporazuma, kao i u važnost vojnog saveza između dve zemlje, čiju je duboku promenu Tramp nagovestio u nekoliko svojih izjava o tome kako neće dozvoliti da SAD više budu iskorišćavane od svojih saveznika, te da će oni ubuduće ili morati da sami vode brigu o svojoj odbrani ili bar više otvore svoje novčanike i ulože u finansiranje američkog vojnog prisustva u svojim zemljama.

Abe je tako postao prvi strani državnik koji se susreo sa Trampom nakon njegove pobede na predsedničkim izborima i jedini lider neke države koji ga je posetio pre nego što je stupio na dužnost predsednika.

Crne slutnje u Tokiju

Poništavanje TPP-a uzdrmalo je vladu u Tokiju, ne samo zbog toga što je poremetilo njene planove za ekonomski oporavak već i zato što je, sa njene tačke gledišta, ugrozilo zemlju u bezbednosnom smislu, jer je time srušen okvir koji je trebalo da, kroz ekonomsko vezivanje zemalja na obodu Pacifika za SAD, kao najveće tržište i najmoćniju privredu među 12 zemalja potpisnica, potisne ekonomski i politički uticaj NR Kine u regionu.

Kada su u pitanju trgovina i ekonomska politika, osim odbacivanja TPP-a, vladu i privrednike u Japanu duboko su uznemirile i Trampove ocene da Japan manipuliše kursom svoje valute jena, odnosno, intervencijama centralne banke veštački umanjuje njegovu vrednost, tako pojeftinjujući svoje izvozne proizvode i njegova obećanja data radnicima američkih automobilskih proizvođača da će uvesti visoke tarife na uvoz japanskih vozila iz Japana i Meksika kako bi domaćim kompanijama omogućio veću prodaju i više radnih mesta.

foto: Reuters

Japanski privrednici strahuju da bi između dve države mogao da izbije trgovinski rat, a za japansku vladu, koja se već nekoliko godina muči da ostvari ciljeve koja je postavila u borbi za revitalizaciju posustale ekonomije, nove visoke tarife, uz gašenje TPP-a, predstavljale bi dodatni, neočekivani udarac, koji bi dalje ugrozio njene planove, a time moguće i rezultate vladajuće koalicije na sledećim izborima.

Zbog toga, nepuna tri meseca nakon nezvanične posete Trampu u Njujorku, Abe sada hita u novu, zvaničnu posetu, da bi novom američkom lideru predstavio činjenice o tome da, recimo, japanski proizvođači automobila, iako imaju i više fabrika u susednim Meksiku i Kanadi odakle, zahvaljujući odredbama Severnoameričkog sporazuma o slobodnoj trgovini (NAFTA) bez carina izvoze puno automobila u SAD, takođe u samim SAD direktno i indirektno zapošljavaju oko milion i po radnika.

counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.