poslali ponudu
Tokio primoran na kompromis: Japan pokleknuo pred Trampovom retorikom?
Radi koordinisanja nastupa u Vašingtonu, japanski premijer se sastao sa generalnim direktorom najvećeg japanskog proizvođača automobila Akijom Tojotom, koji je japanskim i svetskim medijima izjavio da bi voleo da američko rukovodstvo shvati da je i njegova kompanija zapravo američki proizvođač, jer u toj zemlji ima više fabrika.
Abe u Vašington nosi predloge za zajedničke projekte u oblasti izgradnje terminala za tečni gas u Aziji i prodaje opreme za nuklearne centrale na trećim tržištima, kao i ponude vezane za velike infrastrukturne projekte u oblasti železnice – za izgradnju pruge za brzi voz japanske proizvodnje "šinkansen" u Kaliforniji, Teksasu i na relaciji Njujork–Vašington, o kojima se već nekoliko godina govori.
To, uz nedavna obećanja iz "Tojote", koja je najavila investiciju od 10 milijardi dolara u narednih pet godina u postrojenja u SAD, kao i iz japanskog telekomunikacionog giganta "Softbank", koji je najavio investicije od pet milijardi dolara u SAD preko američke telefonske kompanije "Sprint" koju je ranije otkupio, znači da japanski premijer u Vašington nosi punu torbu lepih poklona kako bi odobrovoljio novog američkog predsednika i izbegao povećanje carinske stope na uvoz japanske robe, te smanjivanje japanskog suficita u trgovinskoj razmeni sa SAD, koji je u prošloj godini iznosio 60 milijardi dolara.
Brzopletost ili mudrost?
Ostaje, međutim, pitanje da li će to "poklonjenje" novom vladaru u Vašingtonu imati efekta i sprečiti uvođenje tarifa na japanske proizvode i poništenje severnoameričkog trgovinskog sporazuma NAFTA, koje bi pogodilo i japanske fabrike u Meksiku i Kanadi.
Ovo stoga što predsednik Tramp takve sporazume vidi kao jedan od glavnih uzroka preseljenja domaćih fabričkih postrojenja u inostranstvo i siromašenja američkih provincijskih, industrijskih gradova u poslednjih par decenija.
Tramp je u svojim prvim danima u Beloj kući već jasno pokazao odlučnost da održi obećanja koja je dao biračima tokom izborne kampanje – naredba kojom se nalaže odbacivanje sporazuma o Transpacifičkom partnerstvu, koji je bio velika uzdanica japanske vlade kada je u pitanju oživljavanje ekonomije, bila je jedna od prvih koje je potpisao.
Japanske ponude o povećanju investicija nesumnjivo će obradovati predsednika Trampa, jer se dobro uklapaju u njegov plan da poveća zapošljavanje u SAD, a i zato što će učiniti da izgleda sposobniji i efikasniji od svojih prethodnika kao zastupnik američkih interesa i menadžer američke ekonomije.
Međutim, Tramp i njegov tim mogli bi da uprkos tome donesu odluku da su poništavanje sporazuma NAFTA i uvođenje tarifa na uvoz iz zemalja istočne Azije dugoročno ipak korisniji za ublažavanje trgovačkog deficita, za zadržavanje proizvodnje u zemlji i otvaranje novih radnih mesta za niskokvalifikovanu radnu snagu iz proizvodnog sektora u industrijskim gradovima Pensilvanije, Mičigena i drugih država, koja mu je dala najveći broj glasova i od čijeg zadovoljstva u velikoj meri zavisi njegov reizbor.
U istočnoj Aziji postoji i škola mišljenja po kojoj je Trampov diskurs o podizanju tarifa na japanske proizvode zapravo samo taktički manevar, čiji je cilj da iznudi veće otvaranje japanskog tržišta za američke proizvode bez potpisivanja sporazuma o slobodnoj trgovini i vladu u Tokiju navede na to da određivanje vrednosti japanske valute u potpunosti prepusti tržištu.
Prema zagovornicima tog gledišta, Vašington neće zaista posegnuti za takvom merom, jer je Japan njegov važan ekonomski partner i višedecenijski vojno-politički saveznik.
Vreme će pokazati da li je priča o uvođenju visokih tarifa prosto blef kojim se nastojalo iznuditi ustupke ili stvarni zaokret u spoljnoj ekonomskoj politici SAD.
U zavisnosti od toga će i na brzinu zakazano gostovanje premijera Abea u Njujorku i Vašingtonu, te velikodušni paket investicija koji je u saradnji sa privatnim japanskim kompanijama pripremila vlada u Tokiju, biti ocenjeni kao brzopleto popuštanje prouzrokovano preteranim strahom ili kao pravovremena intervencija bazirana na dobrom rasuđivanju.
(Espreso.co.rs / RTS)