HRAM SVETOG SAVE vs CAREVA DŽAMIJA: Zavirili smo u obe ove bogomolje, koja vam je lepša? (FOTO)
Foto: Dragana Udovičić/Profimedia

raskošna arhitektura

HRAM SVETOG SAVE vs CAREVA DŽAMIJA: Zavirili smo u obe ove bogomolje, koja vam je lepša? (FOTO)

Bogati istorijom i tradicijom, fenomenalne arhitekture, ova dva hrama će svakako nastaviti da privlače pažnju i veliki broj ljudi
Objavljeno:

Današnja Careva džamija je centarlnog tipa, a kako treba da primi veliki broj vernika tokom molitve ona trostrana.

Centralna kupola džamije ima oblik polukruga u preseku, tipično za klasični period osmanske arhitekture, a smatra se da je stara kupola eliptičnog preseka izgorela u požaru 1480. godine.

Tokom konzervatorskih radova krajem prošlog veka (1980-te ili 1990-te) otkrivena su i parcijalno restauirana četiri sloja zidne dekoracije, i to iz XVI, XVIII i početka XIX veka.

Osmougaona munara, čije je šerefe pokriveno stalaktitima, predstavlja jednu od najlepših starih munara u Bosni i Hercegovini.

Vredni nadgrobni, spomenici nastali u razdoblju od XV do XIX veka, nalaze se u groblju iza džamije. Za par arhaičnih nišana iza mihraba pretpostavlja se da označavaju grob osnivača Sarajeva Isa-bega Isakovića.

Godine 1912. arhitekta Karl Paržik je, poštujući modul, a koristeći elemente koji su viđani u izgradnji bosanskih kuća, projektovao zgradu Ulema medžlisa i uspešno je ukomponovao u celinu sa Carevom džamijom.

Bogati istorijom i tradicijom, fenomenalne arhitekture, ova dva hrama će svakako nastaviti da privlače pažnju i veliki broj ljudi.

Budući da su potpuno drugačijeg tipa, teško je odlučiti se koje od ovih zdanja je lepše, iako verovatno, da će se ljudima svakako više svideti ono što im je kulturološki bliže. Proslav najvećih verskih praznika okupljaju na stotine hiljade ljudi u ovim hramovima i oni su svakako centri svih važnih liturgija i molitva.

(Espreso.co.rs)

counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.