vaspitavanje dece
AKO STE UHVATILI DETE U LAGANJU, NE OČAJAVAJTE: Psiholog objašnjava zašto je to DOBAR ZNAK
Dr. Li kaže da mlađa deca koja prikrivaju ili izbegavaju istinu, imaju kognitivnu prednost pred onima koji to ne rade
Prema istraživanju koje je vodio Kang Li, profesor psihologije iz Univerziteta u Torontu, deca vrlo rano počinju da lažu.
Među dvogodišnjacima koji govore, 30 posto njih već je nešto slagalo. Do navršene tri godine, skoro polovina pokušava redovno nešto da slaže. S četiri godine, taj broj iznosi čak 80 posto! A u dobi od pet do sedam godina skoro svako dete laže.
Dr. Li kaže da mlađa deca koja prikrivaju ili izbegavaju istinu, imaju kognitivnu prednost pred onima koji to ne rade.
- Laganje zahteva dve stvari. Deca moraju da razumeju šta neko drugi misli. Ovu sposobnost zovemo teorijom uma. Deca koja se bolja u teoriji uma bolja su i u laganju - objašnjava dr. Li.
Druga stvar je znati planirati unapred kako bismo sprečili neželjene aktivnosti. 30 posto dece mlađe od tri godine koja znaju lagati imaju veće sposobnosti za to, a laži im pomažu da se izvuku iz za njih nezgodnih situacija. T
Takve kognitivne sposobnosti kod dece koja rano počinju lagati, znače da će takva deca biti uspešnija u školi i u komunikaciji s drugom decom na igralištu.
Dr. Li je sprovodio eksperimente teorije uma na grupi od 58 dece predškolske dobi u Kini, podelivši ih u dve grupe. Polovina dece dobila je šest treninga iz teorije uma, a druga polovina dobila je treninge u kojima su učili brojeve i veštine snalaženja u prostoru. Istraživači su otkrili da su deca iz prve grupe bolje lagala, ali i bila bolja u lažima od dece iz druge grupe.
BONUS VIDEO:
(Espreso.co.rs/miss7)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!