OVO SU SIGURNI ZNAKOVI DA MESO NIJE SVEŽE: Ne dajte da vam svašta uvaljuju, već na oko možete zanti da li je BAJATO
Znakovi da mleveno meso ili meso uopšte nije dovoljno sveže, Foto: Printscreen/Youtube/Gurman TV

obratite pažnju

OVO SU SIGURNI ZNAKOVI DA MESO NIJE SVEŽE: Ne dajte da vam svašta uvaljuju, već na oko možete zanti da li je BAJATO

Postoji nekoliko znakova koji jasno ukazuju da meso nije dovoljno sveže ili je čak pokvareno, a to možete zapaziti i pre nego ga odnesete kući

Objavljeno: 22:22h

Spremate roštilj? Ovo su saveti profi kuvara koji paze kakvo meso kupuju, naročito kada je reč o mlevenom mesu, pljeskavicama, ćevapima…

Bilo da ćete kupiti već gotove specijalitete, ili praviti domaći burger od mlevenog mesa, važno je da znate kako da vas ne prevare i ne „uvale“ vam mleveno meso koje nije sveže.

Za mnoge druge namirnice, prvi indikator toga da nešto nije u redu je boja. Ali, sa proizvodima od mlevenog mesa, nije tako lako oceniti.

Mleveno meso trebalo bi pojesti u roku od dan ili dva od kupovine, dok šnicle mogu stajati i tri dana u frižideru“, navodi stručnjak za bezbednost hrane Argiris Margulas.

Sveže mlevena govedina najpre će biti jarkocrvena, ali će potom boju menjati ka smeđkastoj. Veoma sveže meso nekad će biti skoro pa ljubičasto, naročito na mestu gde je presečeno.

Sveže meso bi trebalo da ima jarkocrvenu boju, što znači da još nije oksidisalo zbog vazduha
Sveže meso bi trebalo da ima jarkocrvenu boju, što znači da još nije oksidisalo zbog vazduhafoto: Emilija Jovanović

Kako bude bilo u kontaktu sa kiseonikom, boju će menjati ka crvenoj a potom ka sivkastoj ili smeđoj. To ne znači da nešto nije u redu, već da se supstanca koja mu daje boju meša sa kiseonikom.

Meso bi, dakle, samo na površini trebalo da bude drugačije boje, ali ako ste doneli ćevape ili pljeskavice kući, presecite i zavirite unutra. Ako je meso i iznutra sivkasto, nešto nije u redu.

Ako imate mogućnost izbora, uvek je bolje kupiti meso koje je jarkocrvene boje jer je to automatski znak da je svežije, hemijska reakcija koja mu menja boju se još uvek nije odigrala.

Ako je meso lepljivo ili ima čudan miris, nešto sa njim sigurno nije u redu
Ako je meso lepljivo ili ima čudan miris, nešto sa njim sigurno nije u redufoto: Emilija Jovanović

Tokom toplih dana, najbolje je mleveno meso kupiti poslednje „na spisku“, kako ga ne biste još pola sata vozali kroz toplu prodavnicu. Uzmite ga pre odlaska na kasu kako biste smanjili vreme koje provodi van frižidera.

Siguran znak da je meso dugo stajalo je velika količina vlage ili čak tečnosti u pakovanju. Ne uzimajte meso koje deluje kao da pliva u vodi, ili je na dodir pomalo lepljivo. Ako ste ga već doneli kući, čudan miris biće znak da nešto nije u redu, pa ako ste sačuvali račun, vratite ga.

Ako vam je nakon pripreme ostalo pljeskavica ili ćevapa, znajte da moraju u frižider nakon maksimum dva sata od pripremanja i hlađenja, inače rizikujete razvoj štetnih bakterija.

Bonus video:

03:27

ROK TRAJANJA NIJE I KRAJNJI ROK UPOTREBE NAMIRNICE

(Espreso/T.M./krstarica/N.L.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.