AKO PRIČATE U SNU EVO ŠTA MOŽE DA BUDE RAZLOG: Istraživanja dokazala da SVAKA TREĆA OSOBA pati od PARASOMNIJE
Nesanica, Foto: Profimedia

PAŽNJA

AKO PRIČATE U SNU EVO ŠTA MOŽE DA BUDE RAZLOG: Istraživanja dokazala da SVAKA TREĆA OSOBA pati od PARASOMNIJE

Faktori rizika su stres, nedostatak sna i konzumiranje alkohola

Objavljeno:

Ako vam se dogodilo da pričate snu, ne brinite previše, jer se to u nekom trenutku dešavalo svakoj trećoj osobi, pokazala su svetska istraživanja. Reč je vrsti parasomnije, obično je bezopasna, ali može ukazati na značajniji poremećaj spavanja ili zdravstveni problem.

Međutim, to što neko izgovara dok spava i dalje predstavlja enigmu za naučnike.

Nesanica, Spavanje, Krevet
foto: Profimedia

Može biti povezano s nedavnim događajima iz života određene osobe ili sa onim što sanja. Faktori rizika su stres, nedostatak sna i konzumiranje alkohola, ali su nasumično izgovorene reči retko problematične.

Stručnjaci kažu da su ljudi koji pate od posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) podložniji pričanju u snu. Međutim, ako vam se ranije to nije dešavalo, već je počelo odjednom, razlozi mogu biti upotreba određenih lekova, stres, temperatura, mentalni poremećaj ili uticaj narkotika.

Razgovor u snu obično nije razlog za zabrinutost, međutim, ako kod odraslih počne iznenada ili uključuje značajnu anksioznost, vrištanje ili nasilne radnje koje mogu da vas probude iz sna, onda treba potražiti pomoć lekara.

Stres, San, Spavanje, Umor
foto: Profimedia

Britanski psiholog i stručnjak za spavanje Lindzi Brovning kaže da je istraživanje pre nekoliko godina pokazalo da je oko polovine razgovora u snu bilo nerazumljivo, dok se ostatak odvijao sa pauzama, poput dijaloga s drugom osobom. Čak 22 odsto prepoznatljivog govora činile su ružne reči, a samo manje od jednog procenta pristojan govor, poput: „Da li mogu da vam pomognem?“. Najčešće izgovorene reči bile su: „ne“, „ti“, „biti“, „ja“, dok su mnogi snimljeni razgovori u snu sadržali usklike ili psovke.

Još jedan stručnjak iz ove oblasti, doktor Gaj Medovs, kaže da to može da se dogodi u bilo kom trenutku tokom noći, ali se obično dešava pri prelasku iz jedne faze spavanja u drugu:

– Za većinu je razgovor u snu potpuno bezopasan. Ali ako se to ponavlja iz noći u noć, može dovesti do lošeg spavanja kako osobe koja govori u snu, tako i one pored nje. Od svih poremećaja spavanja, pričanje u snu jedan je od najčešćih.

Majke i snajke:

00:49

Majke i Snajke

(Espreso/Magazin Novosti)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.