5 moćnih vrsta zeleniša za najbolje prolećne salate! (FOTO)
Salata, Foto: Profimedia

ne propustite!

5 moćnih vrsta zeleniša za najbolje prolećne salate! (FOTO)

U jeku prolećne sezone, u maju, možete pronaći svežu zelenu salatu, blitvu i zelje, potom spanać i rukolu. To je razlog više da se upravo u ovom mesecu na vašem tanjiru nađe najrazličitije sveže povrće...

Objavljeno:

Zeleno je prava boja proleća. Raznovrsni zeleniš ima minimalnu količinu kalorija i bogat je mineralima koji podstiču varenje i povećavaju osećaj sitosti.

Samo zelena salata uz bilo koji obrok će vam obezbediti dovoljnu količinu vitamina, minerala i vlakana koji pogoduju vašem organizmu. Osim toga, sveža salata u sezoni je ukusnija i zdravija od one koje kasnije stižu iz plastenika.

Kako treba da izgleda prolećna ishrana?

Kuvajte lakša jela, raznobojnija i svežijeg ukusa.

Kombinujte zeleniš i meso, izbacite krompir i dinstane priloge.

Dajte prednost sezonskom povrću.

Sa dolaskom toplijeg vremena manje ćete želeti teške obroke, razlog više da se posvetite pravljenju smoothie napitaka. To će biti prava doza vitamina za vaš prolećni detoks

Nemojte praviti zaprške i teške kremaste gulaše i paprikaše.

Jedite zeleniš: spanać, blitvu, rukolu. Njima zamenite luk, rotkvu i cveklu koje se jedu zimi

Jedite mnogo salate a za salatu koristite maslinovo ulje!

Jedite i više tikvica – pečenih ili kuvanih, i posluženih uz integralnu pastu. Poslužite ih sa lukom, paradajzom, šampinjonima, belim lukom i paprikama. Pospite ih parmezanom.

Tikvice
foto: Zorana Jevtić

Koristite začine za sezonsku hranu: na primer, bosiljak za paradajz, balzamiko sirće ili jabukovo i peršun za krastavce.

Pijte mnogo više vode i odmarajte

Ne treba propustiti nijedno povrće jer tako telu omogućujete nephodno čišćenje od nakupljenih toksina, koji će vas:

Osloboditi od aditiva konzervirane hrane koju ste jeli zimi

Vlakna koja se nalaze u njima ubrzaće vaš metabolizam, kao smanjenje vipška kilograma

Vitamini koji se nalaze u njima vratiće vašoj koži blistavost, a telu krepkost i vitalnost.

Voda
foto: Profimedia

Ovih pet super zeleniša koji će vam pomoći da ostanete zdravi, a da vaše telo bude vitalno:

#1 Zelena salata

Zelena salata je kraljica proleća i vitaminska bomba. Najlepša je u proleće kada su joj listovi svetlije zeleni i slatkasti pa je možete jesti samo uz malo maslinovog ulja i prstohvatom soli.

Glavica zelene salate je idealna podloga i za druge salate, a ima svega 15 kalorija i raspon od nekoliko vitamina. Bogata je fitonutrijentima koje preventivno deluju i štite organizam od različitih bolesti.

Zelena salata je i poznata po tome što je odlična u prevenciji osteoropoze budući da sadrži dovoljnu količinu vitamina K koji je neophodan za zdravlje kostiju.

Zelena salata
foto: Zorana Jevtić

Glavica salate će vam obezbediti dnevnu potrebu vitamina A, kao i beta karotena. Tu je još i vitamin K, dragocena folna kiselina i vitamin C.

Zelena salata, a posebno ona sveža ima dovoljno vitamina C i antioksidativnih svojstava koji se uspešno bore protiv slobodnih radikala.

Zašto je odlično jesti salatu već kada krene toplije vreme?

Salata je bogata beta karotenom ali i zeaksatinom koji naš štiti od UV zračenja.

Zbog vitamina koje sadrži, ubrzava metabolizam, štiti naše srce, i održava krvni pritisak.

Probajte ovaj jednostavan recept za salatu sa rotkvicama i zelenom salatom: Potrebno je: - 2 glavice zelene salate - 10 rotkvica - 1 veza mladog crnog luka - 1 šoljica sirćeta - pola šoljice ulja - mleveni biber - so

Salatu dobro oprati i iseći. Luk i rotkvice očistiti i iseći na kolutove. U činiju sipati ulje i razblaženo sirće, promešati, dodati isečenu salatu, luk i rotkvice. Posoliti i pobiberiti po ukusu i dobro promešati.

#2 Blitva

Blitva je lisnata biljka koju smo navikli da jedemo kao i spanać. Bogata je antioksidantima što je čini superhranom. Ima vrlo malo kalorija pa se preporučuje i onima koji imaju redukovanu ishranu. Prepuna je magnezijuma, gvožđa i vlakana.

Vredan je izvor vitamina A,K i C što je idealno u borbi protiv nakupljenih toksina u organizmu.

Veza blitve ima samo 35 kalorija, a opet iz jedne porcije možete dobiti dnevnu dozu vitamina K.

Kako jesti blitvu?

Možete je kuvati, blanširati ili jesti sirovu ukoliko je dobro operete. Blanširanu blitvu možete blendirati i dodati u smoothie napitke ili u omiljeni pasta sos. Skuvanu blitvu možete pomešati sa skuvanim mladim krompirom i od toga napraviti salatu.

Blitva
foto: Profimedia

Probajte ovaj recept sa blitvom kao prilogom: Potrebno je: - 350-400g obarene blitve - 30g brašna - 2-3 čena belog luka - 200-250 ml mleka - so po ukusu - ulje Priprema: Svežoj blitvi iseći drške, srednji korenasti deo stanjiti i dobro oprati svaki list. Veliku šerpu napuniti vodom i kad proključa, dodati blitvu i kuvati dok u potpunosti ne omekša. Vodu prosuti, a blitvu prebaciti u cediljku da se oslobodi viška tečnosti. Kada se blitva ohladi sitno je naseckati. Beli luk iseći na sitno, pripremiti sve ostale sastojke.

U šerpu sipati ulja da pokrije dno, kada se zagreje sipati brašno i posle nekoliko sekundi dodati luk pa pustiti da se brašno blago uprži i dobije boju. Pazitti da luk ne zagori. Dodati blitvu, promešati pa naliti sa mlekom. Kuvati dok se masa ne zgusne i baci ključ. Posoliti i poslužiti toplo. Po želji doliti još mleka ako procenite da je suviše gusto.

#3 Zelje

Zelje je biljka vrlo slična blitvi i spanaću, a najčešće se meša sa blitvom. Razlike nema mnogo i u pitanju su samo nijanse u fizičkom izgledu i ukusu. Sadrži obilje minerala i vitamina, najviše vitamina C.

U samo 100g zelja možete pronaći: 22 kalorije, 83 g vode, 1,8 g ugljenih hidrata, 2 g proteina, 0,7 g masti, 0,8 g celuloze, 48 mg vitamina C, 0,4 mg vitamina B3, 0,17 mkg vitamina B5, 03 mg magnezijuma, 18 mg natrijuma, 2,4 mg gvožđa, 43 mg fosfora, 50 mg kalcijuma, 290 mg kalijuma.

Zelje se ne može u svakom momentu koristiti u salati jer pod uticajem sunca, kako stari, ono dobija gorčinu. Zbog toga je najbolje koristiti ga kao neku vrstu punjenja ili kao skuvani prilog uz ribu.

riba
foto: Profimedia

Ako ste ipak za salatu, onda probajte ovaj recept za salatu sa zeljem:

Potrebno je: - 300 g krompira - 50 g oparenih i iseckanih listova zelja - 4 češnja belog luka

I još:

- malo mlevenog bibera - malo morske soli - malo kvalitetnog maslinovog ulja

Priprema: Krompir oprati, oljuštiti i iseći na kockice kao za pire i skuvati. Dok se krompir kuva pripremiti dresing sa salatu: U jednu posudicu staviti iseckano zelje, izgnječene češnjeve belog luka, malo mlevenog bibera i malo morske soli. Kašičicom promešati i preliti sa maslinovim uljem. Kuvani krompir ocediti i preliti pripremljenim dresingom. Ovako pripremljen krompir je izuzetan prilog uz morsku ribu.

Organsko zelje sa naše pijace je idealno za salatu. Pitomo je i uzgajano sa posebnom pažnjom potpuno prirodno.

#4 Spanać

Spanać je u svim kategorijama onoga što nudi zeleniš - apsolutni pobednik. Najbolji je izvor gvožđa i vlakana, može se koristiti i u salati i kao prilog na različite načine. Može se blanširati ili kuvati. Proleće je svakako vreme kada možete jesti svež spanać koji u ovom periodu ima još blag i slatkast ukus.

Prolećni mladi spanać je idealan za salatu, ako mu još dodate malo belog luka, limuna i maslinovog ulja.

Šta to ima spanać što nam je apsolutno potrebno?

antioksidativno svojstvo (pomaže u prevenciji raka debelog creva, smanjuje rizik od osteoporoze, srčanih i drugih bolesti)

obilje vlakana (reguliše probavu)

visok procenat gvožda (popravlja krvnu sliku, snižava holesterol u krvi)

bogatstvo vitamina A (dobar za vid)

antistres benefite (karotenoid lutein, sastojak spanaća, poboljšava zdravlje i posebno je uspešan u borbi protiv katarakte)

Spanać
foto: Profimedia

#5 Rukola

Ova biljka je popularna u različitim kuhinjama gde se dodaje kao završnica jelima kojima nedostaje svežine i nešto pikantnijeg ukusa. Rukola polako postaje sve popularnija i u ovom podneblju, a svojim blago ljutkastim ukusom predstavlja savršen dodatak testenini

No rukola je mnogo više od toga:

U pitanju je lekovito povrće koje takođe sadrži vitamin C i mnoštvo dragocenih minerala.

Bogata je gvožđem kao i biljnim vlaknima koji potpomažu varenje.

Zanimljivo je da rukola zapravo smanjuje osećaj sitosti kao i potrebu da se kasnije zasladimo.

Takođe, rukola je u prednosti nad drugim zeljastim biljkama, jer sadrži nizak nivo oksalata, koji sprečavaju apsorpciju minerala u organizmu.

Rukola je poreklom sa Mediterana, pa odatle i njen aromatični ukus. Zbog toga je najbolja u kombinaciji sa maslinovim uljem uz parmezan ili mocarelu.

Imajte u vidu da je zeleniš broj 1 među povrćem i da svojim svojstvima višestruko pogoduje organizmu. Istovremeno, zeleniš telo čisti, oporavlja i podstiče da radi bolje.

Rukola
foto: AP

Probajte rukolu u ovoj odličnoj salati sa tunjevinom:

Potrebno je:

- Jedan manji praziluk

- Malo izrendanog đumbira

- Konzerva tune

- Dve šake rukole

- Šaka seckanih zelenih masllina

- Malo seckanog peršuna

- Biber i so po želji

Propržiti praziluk i đumbir na malo maslinovog ulja. Za to vreme u činiji pomešati rukolu, tunu (u sopstvenom sosu) limun, seckane zelene masline i peršun i biber. Dodati dinstani praziluk sa đumbirom i malo maslinovog ulja. Sve to pomešati.

Rezultati pravilne ishrane u koju ste uključili zeleniš jesu: bolje varenje i probava, organizam bez toksina koji vode ka gojaznosti, kao i jak imuni sistem.

Proleće nije bez razloga period za nove početke, promene i najbolju ishranu tokom godine. Zeleniš treba uvek da vam se nađe u tanjiru, i ukoliko do sada niste praktikovali zeleniš u ishrani, sada je pravo vreme da počnete.

(Espreso)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.