OBRatitE PAŽNJU
SUNCOKRETOVO ULJE ZAPRAVO NIJE ZABRANJENO: Evo kako da ga pravilno koristite i koje je najbolje
Ova vrsta biljnog jestivog ulja se često koristi u kulinarstvu zbog blagog ukusa i visoke tačke dimljenja
Uprkos brojnim napisima veliki broj ljudi u svakodnevnoj ishrani i dalje se ne odriče zejtina. Danas se sve ređe zove tim imenom, već se predstavlja kao nerafinisano suncokretovo ulje dobijeno postupkom hladnog ceđenja sirovog semena suncokreta.
– Verujem da mnogi od vas koriste suncokretovo ulje za pečenje, ali i kao preliv za salatu. Međutim, nije svako suncokretovo ulje isto. Njegove potencijalne koristi zavise od vrste hranljivih sastojaka koje sadrži, a ukoliko se upotrebljava u velikim količinama, može negativno uticati na ljudsko zdravlje – kaže Popović, navodeći prednosti i nedostatke suncokretovog ulja.
Vrste suncokretovog ulja
Ova vrsta biljnog jestivog ulja se često koristi u kulinarstvu zbog blagog ukusa i visoke tačke dimljenja. Dostupno je u rafinisanoj i hladno ceđenoj formi. Budući da industrijski proizvedeno ulje prolazi kroz najmanje šest faza rafinacije, u toku kojih se gube korisna svojstva ulja, naša sagovornica savetuje da uvek birate nerafinisanu, hladno ceđenu varijantu.
– S obzirom na tip masnih kiselina koje sadrži, suncokretovo ulje može biti visokolinolno (najmanje 69% linolne kiseline), visokooleinsko (najmanje 82% oleinske kiseline) i srednje oleinsko.
Linolna kiselina je vrsta omega-6 masnih kiselina, a oleinska kiselina je vrsta omega-9 masnih kiselina. I jedne i druge predstavljaju polinezasićene masti. Omega-6 masne kiseline su esencijalne, dok omega-9 telo može samo da proizvede, te se ne smatraju esencijalnim. Studije pokazuju da ukoliko se pretera sa unosom omega-6 u odnosu na druge masne kiseline, one mogu da izazovu zapaljenske procese u organizmu.
Koje je bolje
Rafinisane vrste suncokretovog ulja su veoma blagog ukusa, te poseduju visoku tačku dimljenja, pa se najčešće koriste za pečenje, dok se nerafinisano suncokretovo ulje može koristiti kao preliv za salatu i ima intenzivniji ukus. Treba napomenuti da uvek treba voditi računa o roku trajanja ulja.
Pozitivne strane
– Neke studije sugerišu da konzumiranje visokooleinskog suncokretovog ulja, posebno umesto zasićenih masti, može pomoći u smanjenju rizika za razvoj srčanih oboljenja snižavanjem LDL, lošeg holesterola, i podizanjem HDL, dobrog holesterola – kaže sagovornica navodeći i druge koristi.
* Zahvaljujući velikoj količini vitamina E pozitivno utiče na nervni sistem i zdravlje mozga. Pojedina istraživanja su utvrdila da zdravi izvori vitamina E mogu usporiti napredovanje Alchajmerove bolesti.
Negativne strane
– Suncokretovo ulje može da prouzrokuje brojne negativne efekte na čovekovo zdravlje. Pre svega, ona ulja koja sadrže velike količine omega-6 masnih kiselina mogu uzrokovati upale u telu, koje izazivaju različite zdravstvene probleme. Zapravo, linolna kiselina pretvara se u arahidonsku kiselinu, koja potom proizvodi upalna jedinjenja. Još jedan negativan aspekt suncokretovog ulja je njegovo oslobađanje potencijalno toksičnih jedinjenja nakon što se više puta zagreva na temperaturi od 180 stepeni Celzijusovih.
(Espreso / Blic žena)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!