VAŽNO ZNATI
PROVERITE DA LI PATITE OD HIPERSOMIJE: Ovaj poremećaj spavanja može loše da utiče na vaš život!
Hipersomnija je "nešto na čemu možete da radite"
Da biste se se probudili sveži, potrebno vam je oko šest do osam sati sna.
Zašto se onda nakon sna ponekad osećate umorno?
Prema rečima stručnjaka za spavanje to može da bude zato što previše spavate, odnosno patite od hipersomnije.
Hipersomnija može da uzrokuje "preteranu pospanost". Uz to, oboleli od hipersomnije mogu da imaju problema sa ustajanjem ujutro, osećaju anksioznost i izgube sposobnost da razmišljaju.
Zbunjujuća stvar kod hipersomnije jeste u tome što može da se pojavi iako ste spavali par sati. Ipak, važno je zapamtiti da se spavanje ne sastoji samo od količine spavanja, već je potreban kvalitetan, dubok san. Važan je kvalitet, a ne kvantitet.
Prekomerno spavanje može da dovede do nesreća i povreda na radu.
Hipersomnijak je često opsednut potrebom da mu je potrebno više sna, iako nedostatak sna zapravo nije uzrok njihovog umora.
Što uzrokuje hipersomniju?
Ovo stanje mogu da uzrokuju različiti faktori, uključujući probleme sa štitnom žlezdom, hronična bol koja utiče na kvalitet sna, poteškoće s disanjem, rad u smenama koji remeti ciklus spavanja, određeni lekovi, loš način života, roditeljstvo i problemi sa zdravljem.
Kako sve to prevazići?
Srećom, hipersomnija je "nešto na čemu možete da radite." Predlaže se da, ako utvrdite da je uzrok vašeg spavanja nešto od navedenog, promenite stil života i tražite savet od lekara opšte prakse ili stručnjaka za san.
Bonus video
(Espreso.co.rs/Nezavisne.com)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!