savet
Da li spavate loše zbog pomeranja sata? Obavezno ovo uradite i neće vas boleti glava, deljuje ozbiljno dobro
Promene u rutini često dovode do poremećaja sna
Sa dolaskom kraćih dana i promenom sati, mnogi od nas osećaju promene u kvalitetu sna. Kada se satovi vrate unazad, naše telo se suočava sa izazovima prilagođavanja na kraće dane i duže noći.
Promene u rutini često dovode do poremećaja sna, ali uz nekoliko praktičnih saveta psihoterapeuta Heder Darvol-Smit lakše ćete se prilagoditi promeni sata i obezbediti kvalitetan san.
Uzmite vitamin D za bolji san
NHS preporučuje uzimanje vitamina D, koji može pomoći da se obezbedi kvalitetniji san, i predlaže da steknete naviku da uzimate ovaj vitamin svaki dan. Naime, crveno meso i žumanca podjednako su dobri prirodni izvori ovog vitaminam, prenosi Net.hr.
Podesite vreme buđenja
Da bi olakšala prelazak, Heder predlaže da napravite mala podešavanja vremena za spavanje: „Razmislite o tome da pomerite vreme za spavanje i alarm 15 minuta ranije, tri dana pre nego što se sat promeni. Održavanje rutine kada je u pitanju buđenje pomaže nam da funkcionišemo optimalno jer na taj način telo reguliše hormone, energiju i varenje.
Međutim, Heder savetuje da ne forsiramo ranije odlazak na spavanje ako nismo umorni. „Previše stroga rutina može pogoršati probleme sa spavanjem, pa idite ranije u krevet samo ako se osećate pospano.
Kako pomoći tinejdžerima?
Promena sata može biti posebno teška za tinejdžere, čiji biološki sat prirodno naginje ka kasnijem spavanju. „Mnogi tinejdžeri imaju odložen telesni ritam zbog hormonalnih promena u adolescenciji, što znači da nisu spremni da odu ranije u krevet“, kaže Heder.
Stručnjak tvrdi da to nije u potpunosti njihova krivica i da razumevanje ovoga može olakšati adaptaciju. Lagano ograničavanje korišćenja ekrana pre spavanja može im pomoći da lakše utonu u san.
Boravak na svežem vazduhu pomaže
Jedan od najboljih načina da bolje spavate je da provedete što više vremena na dnevnom svetlu i da smanjite izlaganje svetlosti u večernjim satima. Prirodno svetlo je glavni spoljni faktor koji signalizira našem telu kada je vreme za spavanje“, ističe Heder.
Izlaganje svetlosti, posebno ujutru, pomaže telu da prepozna kada treba da bude budno. Čak i u oblačnim danima, sunčevi zraci šalju signale u mozak da regulišu ritmove sna.
Uzmite više proteina
Veći unos proteina može pomoći u izbegavanju padova energije tokom dana koji se često pogrešno pripisuju lošem snu. Heder objašnjava: „Često krivimo nisku energiju za loš san, ali pravi problem može biti nivo šećera u krvi.
Redovni obroci su važni, pa je idealno da ne jedete prerano ili prekasno uveče. Doručak bogat proteinima, kao što su jaja, puter od kikirikija na tostu ili ovsena kaša, odličan je način za početak dana.
Ne brinite previše o spavanju
„Telo se obično prilagođava u roku od tri dana nakon promene sata“, rekla je Heder za The Sun, dodajući da previše brige o gubitku sna može samo da pogorša osećaj umora.
„Osećaj umora nekoliko dana je normalan, ali zabrinutost će samo povećati negativne efekte.“
Bonus video:
(Espreso / N1 / Prenela:M.S.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!