iz prirode
S ovom hranom ćete spasiti svoja creva! (FOTO) (GIF)
U drugoj skupini su isprobali tradicionalni fermentisani mlečni napitak kefir, koji sadrži bakterije i gljivice u širokom rasponu.
U trećoj skupini su jeli hranu bogatu prebiotičkim vlaknima poznatima kao "inulin". Prebiotici su materije kojima se dobre bakterije, koje se već nalaze u crevima, hrane. Inulin se inače može naći u artičokama, korenu cikorije, luku, belom luku i praziluku. Ono što su na kraju ispitivanja utvrdili bilo je fascinantno.
Skupina koja je konzumirala probiotički napitak, imala je malo povećan nivo bakterije poznate kao korisne za kontrolisanje telesne težine ‚‚lachnospiraceae". Reč je o tako maloj promeni da statistički nije bilo od značaja.
Druga skupina zabežila je značajne promjne. Ona u kojoj se jela hrana bogata prebiotičkim vlaknima, imala je bitan rast bakterija poznate za oppte zdravlje creva, što se poklapa s ranijim naučnim studijama.
Najveća promena, svakako, bila je kod skupine s kefirom. Ovi dobrovoljci imali su porast bakterija lactobacillales. Neke od tih bakterija su dobre za sveopšte zdravlje creva i mogu pomoći pri stanjima poput putničke dijareje i nepodnošenja laktoze.
- Fermentisana hrana po svojoj prirodi je prilično kisela, tako da ti mikrobi već u startu moraju biti sposobni da podnose takva okruženja, odnosno, prirodno su sposobna da prežive u kiseloj okolini. A to im onda pomaže da prođu put kroz želudac, nakon čega se mogu nastaniti u crevima - kaže doktor Paul Coter iz ‚‚Teagasc Research Centre" u Korku.