jedi prirodno
Smanji malo! Zašto je voćni jogurt BOMBA za vaš organizam? (FOTO) (GIF)
Bakterije pretvaraju mlečni šećer (laktozu) u mlečnu kiselinu koja je zaslužna za karakterističnu konzistenciju i ukus jogurta
Ovo je najzdravija vrsta hleba na svetu! Preporučuje ga i čuveni kardiolog! (FOTO) (GIF)
Šumsko voće štiti od posledica pušenja, stresa i nezdrave ishrane, ali bolje je jesti sveže i neprerađeno jer ga je u jogurtima i tako premalo. Većina kupovnih jogurta sadrži dnevnu preporuku šećera, ali ne i voća...
Jogurt se proizvodi fermentacijom mleka uz pomoć jogurtnih kultura, a to su bakterije Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus. Te bakterije mlečni šećer (laktozu) pretvaraju u mlečnu kiselinu koja je zaslužna za karakterističnu konzistenciju i ukus jogurta.
Deo populacije čiji probavni sistem teže podnosi mleko s jogurtom će imati manje problema jer je u njemu udeo laktoze manji nego u mleku.
Jogurt se dobija od pasteriziranog mleka s različitim udelima mlečne masti. Pasterizacija je postupak kojim se visokim temperaturama u trajanju do petnaest minuta uništavaju mikroorganizmi u mleku i inaktiviraju enzimi.
Pasterizacijom se gubi i deo vitamina iz mleka, ali fermentacijom mleka i delovanjm jogurtnih kultutra deo vitamina B skupine se “nadoknadi”.
Jogurti obično sadrže između 1,8 i 3,5 procenata mlečne masti. Deci se preporučuju punomasni mlečni proizvodi, a odrasli bi trebalo da pripaze i da biraju one s manje masti jer mleko i jogurt sadrže većinom zasićene masne kiseline čija prekomerna kozumacija podiže nivo holesterola u krvi što može izazvati bolesti srca i krvnih žila.