reči nutricioniste
AKO BOLUJETE OD OVIH BOLESTI, JEDNU VRSTU HRANE NE SMETE DA JEDETE: Pravite još veću ŠTETU
Osobe koje imaju čir na želucu trebalo bi da, kada imaju bolove, podele dnevnu potrebnu količinu hrane u nekoliko manjih obroka u toku dana
Iako već znamo da je dijeta stil ishrane, a ne samo režim za skidanje viška kilograma, malo znamo o tome koliko je upravo poseban režim ishrane važan faktor u održavanju ravnoteže u organizmu i tretiranju određenih oboljenja. Dr Milena Pandrc, kardiolog, posvećeno se bavi pacijentima za koje priprema individualne dijete u zavisnosti od njihove bolesti.
– Pacijenti moraju da prilagode ishranu svom zdravstvenom stanju, a ovde izdvajamo preporuke za pet režima ishrane za pet zdravstvenih tegoba, kao i namirnice koje treba izbegavati – kaže dr Pandrc.
Čirašima prija hladno mleko
Osobe koje imaju čir na želucu trebalo bi da, kada imaju bolove, podele dnevnu potrebnu količinu hrane u nekoliko manjih obroka u toku dana.
DA / Sveže i kiselo mleko, jogurt i mileram, dvopek i prepečeni hleb, meko kuvana jaja i voćni sokovi.
NE / Kisela testa sa kvascem, životinjske masti, povrće bogato celulozom poput kupusa, luka, praziluka, sočiva, pasulja i krastavaca, svež crni hleb, pikantni sirevi, pržena jaja, jaki začini, zaprška, masne supe i čorbe, tvrda i masna mesa, dimljeno meso, začinjeno, prženo i pohovano, kobasice, salame, slanina i čvarci.
Kad žuč boli, slana supa je spas
Pacijenti koji pate od upale žučne kese i kamenčića u žuči takođe mogu ishranom da ublaže tegobe.
DA / Svakog jutra na prazan želudac šolja toplog čaja od nane ili kamilice, a kasnije u toku dana suv keks, dvopek, slane supe, baren krompir i pirinač.
NE / Kod naglo nastalih upala žučne kese treba izbegavati grašak, sočivo, pasulj, kupus, kelj, mahunaste plodove, masno pečenje i jela s mesom, masnu ribu, žumanca, pavlaku, šlag, majonez, stare sireve, kačkavalj, jela s jajima, hleb, uštipke, prženice, peciva s kvascem, torte i lisnato testo. Treba izbegavati alkohol, pivo, kao i kafu, te gazirana pića.
Za želudačnu kilu samo kašasto
Najvažnije pravilo kog moraju da se pridržavaju pacijenti sa želudačnom kilom glasi – tri sata pred spavanje ne sme ništa da se jede niti da se unosi veća količina tečnosti.
DA / Obavezna šetnja posle jela, kašasta hrana kojom se izbegava skretanje hrane u kilnu vrećicu. Ređi, a manji obroci neće pritiskati oslabljen mišić između želuca i jednjaka, pa se želudačna kiselina neće vraćati u jednjak i izazivati neprijatne simptome gorušice.
NE / Nikako ne uzimati obilne obroke već više manjih. Isključiti masnu i začinjenu hrana, alkohol, kafu i gazirana pića.
Pirinač umiruje debelo crevo
U ishrani pacijenata koji imaju hroničnu upalu debelog creva trebalo bi da dominiraju namirnice barene u slanoj vodi i prelivene maslinovim uljem ili maslacem.
DA / Sveže namirnice. U slučaju dijareje i bolnih grčeva ishranu treba svesti na čaj i bareni pirinač, bez masnoće, a nakon dva dana postepeno uvoditi kuvani krompir, mladi sir, jogurt, kiselo mleko i kuvano mlado živinsko meso bez kože. Preporučuju se nemasne supe i mesa, kuvana ili grilovana, meko kuvana jaja, riba, dvopek, pirinač i griz.
NE / Zapržena jela, svinjska mast, mesne prerađevine i konzervirana hrana. U akutnoj fazi zabranjeno je sirovo povrće.
Mekinje i neke voćke protiv zatvora
Opstipacija ili zatvor jedna je od najčešćih tegoba savremenog čoveka. Javlja se zbog manjka kretanja i povećanog unosa brze hrane, pa se u skladu s tim i leči.
DA / Povećan unos tečnosti, pre svega vode, potom čajeva i prirodnih sokova od voća i povrća. Preporučuje se ishrana bogata žitaricama. Crni hleb, mekinje, grožđe i smokve, urme, kruške, mandarine, pomorandže, zelena salata, kupus, kelj i karfiol.
NE / Čokolada, čokoladno mleko, grickalice, sve bombone osim gumenih, beli hleb, banane, pirinač, šargarepa i dunja u većim količinama.
(Espreso/ Žena Zdravlje)